Kdy: v pondělí 23. září od 19 hodin
Kde: kostel u rybníka v Bruntále
Za kolik: 150/100 Kč

Pavel Haas Quartet se dlouhodobě řadí mezi nejlepší desítku smyčcových kvartet světa. Program Svatováclavského hudebního festivalu píše, že jejich výbušně temperamentní a zároveň geniálně precizní interpretace se řadí mezi „nejvyšší ligu komorní hry“. Prestižní hudební časopis Gramophone uvedl:

„Zvuk Pavel Haas Quartetu je jako vždy okamžitě rozpoznatelný – dílem díky bohaté barevnosti zvuku, ale taky dojmu, že zde hrají čtyři výrazné osobnosti… Místy je zvuk tak intenzivní, až je člověku zatěžko uvěřit, že poslouchá pouhé čtyři hráče“.

Pavel Haas Quartet založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je stálým hostem souboru při interpretaci smyčcových kvintetů.

Nyní kvarteto vystupuje ve složení: Veronika Jarůšková (první housle), Marek Zwiebel (druhé housle), Jiří Kabát (viola), Peter Jarůšek (violoncello). Pavel Haas Quartet v ČR téměř nevystupuje, posluchači v Bruntále tak mají jedinečnou příležitost, navíc si vyslechnou zbrusu novým program, který obsahuje Bartókův kvartet – podle samotných interpretů považovaný za vůbec nejkomplikovanější kvartetní skladbu. Vstupné na bruntálský koncert dělá 150 korun, studenti a senioři 100 korun.

Po vystoupení v Bruntále odjíždí Pavel Haas Quartet opět do zahraničí. Šest dní po bruntálském koncertu hrají hudebníci ve švýcarském Zürichu, v říjnu pak koncertují v Nizozemsku, Belgii, Švédsku a Velké Británii.