Michal David se narodil 14. července 1960 jako Vladimír Štancl. Jeho maminka pocházela z proslulé cirkusácké rodiny Kludských. Otec emigroval s dcerou Michaelou do Švýcarska a malý Vladimír zůstal jen s matkou, kabaretní tanečnicí. Během jejího uměleckého turné pak žil dva roky v Itálii. Hudební talent v osmiletém chlapci objevila matka představená v klášterní škole poblíž Milána, kde hrál na varhany.

Vyhazov z Pionýra, lano od Janečka

Po návratu do Československa se u profesora Kalfuse zdokonaloval ve hře na varhany, na které muzicíroval i na kůru v pravoslavném kostele. Dostal svůj první klavír, ale přijetí na konzervatoř si zkomplikoval tím, že ještě jako člen Pionýra namaloval spolužačce na červený šátek kosočtverec a byl z této organizace vyloučen. Nakonec vše dobře dopadlo, takže mohl studovat hru na piano a skladbu. Cvičil až šest hodin denně. V pubertě ho neminul ani bigbít, který provozoval třeba s Alešem Brichtou nebo Jakubem Smolíkem.

„Hrál jsem jazz i popík a disco, to mě taky bavilo. Jako v mladém klukovi se to ve mně tlouklo, až jsem nakonec skončil u popiny,“ říká muzikant.

close Zrodila se hvězda. Michal David v roce 1982. info Zdroj: se svolením Supraphonu zoom_in Zrodila se hvězda. Michal David v roce 1982

Zlomovým bylo pro Davida vystoupení jeho amatérské skupiny Čtyři na Pražských jazzových dnech v roce 1976, kde kapela získala titul Talent roku. Jazzový pianista se z něj ovšem nestal, protože ještě týž den dostal lano od skupiny Kroky Františka Janečka.

„To jsou věci, které nijak neovlivníš. Jsou dopředu dané. Byl to můj osudový den,“ vzpomíná na chvíle, které mu změnily život.

První změnou byl výběr uměleckého jména. Vladimír Štancl se stal Michalem Davidem. Jméno Michal si vybral podle sestry Michaely, k příjmení David inspiroval Františka Janečka biblický příběh o Davidovi a Goliášovi. Ostatně zpěvákovi v té době době neřekl jinak než „malej“.

Optimistické písničky Made in Kroky

S Janečkem chtěli hrát optimistické písničky, které si lidi rychle zapamatují a budou hitové. A to se jim povedlo dokonale. První desku David vydal v roce 1980. Hudbu k prvnímu hitu si napsal sám, vymyslel vlastně i název Chtěl bych žít tak, jak se má. Slova mu k němu napsal Jaroslav Machek. V roce 1981 pak zpěvák zvítězil se songem Nenapovídej na hudebním festivalu Intertalent.

close Chtěl žít non stop… info Zdroj: se svolením Supraphonu zoom_in Chtěl žít nonstop…

Doslova přes noc se Michal David stal popovou hvězdou, králem diskoték a idolem dívčích srdcí. „Kdybych nepřišel k Frantovi Janečkovi, možná bych dneska byl řadový jazzový muzikant, chudý jak kostelní myš. Společně se nám povedla velká věc. Napsali jsme spoustu hitů, které žijou dodneška,“ vzpomíná na zlatou éru 80. let. Davidova hudba navíc zazněla ve filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Kamarád do deště nebo Discopříběh.

Svatba a život v ústraní

Od roku 1987 je jeho manželkou bývalá reprezentační tenistka Marcela Skuherská, se kterou se kdysi seznámil v restauraci. Ona v té době vůbec nevěděla, že Michal David je slavný zpěvák, a on zase netušil, že je slavná tenistka. (Dva roky po svatbě se jim narodila dcera Klára, o rok mladší Michaela bohužel v deseti letech zemřela na leukémii).

close V roce 2011 s ročním vnukem Sebastianem. info Zdroj: Deník/Václav Pancer zoom_in V roce 2011 s ročním vnukem Sebastianem

Ve stejném roce, kdy se oženil, David udělal další důležitý krok, když odešel z Kroků Františka Janečka a založil skupinu Allegro. Vadilo mu, že u Kroků už nebyl jejím jediným interpretem a navíc musel natáčet desky pro ostatní. Například pro Sagvana Tofiho, Markétu Muchovou, Pavla Horňáka, Ivetu Bartošovou, Josefa Melena nebo Michala Penka.

Po desce s Allegrem ale přišlo pro Michala Davida, coby symbolu normalizační zábavy, desetiletí zatracení a života v ústraní. Komponoval pro ostatní umělce a živil se také tím, že jim ve svém studiu natáčel desky. Album u něj natočily třeba kapely Visací zámek, Sto zvířat a další.

Zpátky na výsluní

V roce 1998 se odehrál Davidův velký comeback spojený s triumfem hokejistů v Naganu. Hráči si jeho písničky pouštěli a zpívali během olympijského turnaje. Od té doby se datuje jeho comeback, který už byl ale delší dobu na spadnutí. V letech 2006 až 2010 vystupoval v triu DaMiCHi, které zpívalo italské hity a s nímž v tomto období prodal 600 tisíc hudebních nosičů.

close Jede dál… Michal David při koncertě v roce 2022. info Zdroj: Deník/Zdeněk Hejduk zoom_in Jede dál… Michal David při koncertě v roce 2022

V posledních letech je nejen úspěšným zpěvákem, jenž dokáže vyprodat O2 arenu, ale i úspěšným autorem muzikálů, které píše pro své domovské Divadlo Broadway, ale hrají se třeba i v Jižní Koreji nebo ve Vietnamu. Je autorem stovek písní a jeho hity nechybí snad na žádném mejdanu. „Mým cílem bylo stát se muzikantem, který se bude živit muzikou a mít se v životě dobře. A to se mi splnilo.“ V roce 2018 Michal David obdržel od prezidenta Miloše Zemana Státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury.

Typický znak

Typická pro Michala Davida byla a je hra na syntezátor, jak on sám říká, pádlo. První takové (Roland SH-101) si přivezl z Německa. Byl první popovou hvězdou u nás, která ho začala používat. Nahrával s ním album Non stop.

Největší hit

„Každý mi tě lásko závidí, když Prahou jdem ulicí k nám. Já vím, že každý mi tě lásko závidí, já s tebou jsem rád sám.“ Tak z ní refrén Davidova asi největšího hitu Každý mi tě lásko závidí z roku 1985. Hudbu k němu složil František Janeček, text napsal Richard Bergman.

Nejsledovanější video na YouTube

Na YouTube má Michal David stovky videí se svými hity. Nejsledovanějším příspěvkem, ve kterém vystupuje, je záznam jeho vystoupení se skupinou DaMiChi a zpěvákem Drupim během oslavy Davidových padesátin v O2 areně. Video má 11 milionů zhlédnutí.

| Video: Youtube

Největší zklamání

Protože byl idolem mnoha žen a dívek, nazpíval píseň Poupata, na kterou cvičily starší žákyně při spartakiádě v roce 1985. Ačkoli vlastně nešlo o politickou píseň, pro mnohé lidi se David stal symbolem socialismu.

Citát

„Dělal jsem jenom muziku, která mě bavila. Nezpíval jsem žádné bolševické písničky. Zpíval jsem o lásce, o tom, že chceme žít nonstop, mít pár přátel a prožít si svou lásku z pasáže. Jestli to někomu vadí a myslí si, že jsou to komunistické texty, tak mě to mrzí, ale nikdy to tak nebylo.“

Co možná nevíte

Michal David je výborný kuchař, takže doma nevaří jeho žena, ale výhradně on. Zjistila totiž, že tak dobře jako on to neumí. Možná byste to do něj neřekli, ale slavný muzikant miluje nářadí a je také domácím kutilem.

close info Zdroj: Deník zoom_in Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. letTaké jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?Potom je nový seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna bude v Deníku každou středu vycházet seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.Všechno odstartoval Michal David, 9. srpna budou následovat Stanislav Hložek s Petrem Kotvaldem a 16. srpna Dalibor Janda. Postupně se pak přidají další hvězdy naší pop music. Příběhy českých a slovenských zpěváků a zpěvaček najdete na www.denik.cz/osmdesatky

10 největších hitů Michala Davida:

| Video: Youtube

Chtěl bych žít tak, jak se má (1980)

Hudba: Michal David Text: Jaroslav Machek

| Video: Youtube

Nenapovídej (1982)

Hudba: Zdeněk Barták Text: Jaroslav Machek

| Video: Youtube


Non stop (1984)

Hudba: Zdeněk Barták Text: Eduard Pergner Režie: Pavel Kraus

| Video: Youtube

Šoumen (1984)

Hudba: Vítězslav Hádl Text: Eduard Pergner

| Video: Youtube

Každý mi tě lásko závidí (1985)

Hudba: František Janeček Text: Richard Bergman

| Video: Youtube

Největší z nálezů a ztrát (1985)

Hudba: Michal David, František Janeček Text: Eduard Pergner

| Video: Youtube

Poupata (1985)

Hudba: František Janeček Text: Jaroslav Machek

| Video: Youtube

Děti ráje (1985)

Hudba: František Janeček Text: Eduard Pergner

| Video: Youtube

Decibely lásky (1986)

Hudba: Michal David Text: Richard Bergman

| Video: Youtube

Discopříběh (1987)

Hudba: Michal David Text: Eduard Pergner

| Video: Youtube

Pár přátel (1988)

Hudba: Michal David Text: František Řebíček