Předchozí
1 z 7
Další

Zdroj: se svolením DAFilms

Popelka 

Režisér Václav Vorlíček dlouho sháněl představitelku hlavní role do své pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973). Odmítla mu ji třeba Jana Preissová, která už v té době čekala syna Martina a těhotenské bříško by jen těžko skrývala. Pak si ale Vorlíček vzpomněl na dívenku, která hrála Barunku v Babičce a dohodl si s ní schůzku.

Tehdy dvacetiletá Libuše Šafránková na pana režiséra čekala přes hodinu. Ten se totiž zpozdil a na místo srazu se dostavil přesvědčen, že herečka už dávno odešla. Neodešla a dobře udělala. Z Popelky se stala legenda a Šafránková za roli získala mnoho ocenění. Třeba hned v roce premiéry cenu Zlatého dudka na přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří. 

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením DAFilms

Jana Vodičková 

Ačkoli Šafránková vyrůstala ve Šlapanicích u mlýna a blízko koupaliště, takže k vodě měla blízký vztah, určitě si nemyslela, že se jednou bude oblečená potápět do studené Vltavy. Tuto kratochvíli ji dopřál opět režisér Vorlíček v komedii Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), kde herečka ztvárnila vodnickou holku.

„Jednou měla vystoupit z loďky tak, že hupne do vody, a udržet se pod hladinou asi deset vteřin. Nevynořit se, protože se pod vodou jakoby dostala domů a pak zamávala doktoru Mráčkovi ze dveří. Libuška si to tedy užila, neboť v té ledové vodě musela být dlouho. Říkal jsem jí, že se musí pořádně nadechnout a počítat do deseti, dřív se nevynořit. Ona se vzorně držela u dna. Pěkně prochladla, ale musím říct, že byla otužilá a neodstonala to,“ vyprávěl v rozhovoru pro Deník Vorlíček.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením Primy 

Helenka Vránová 

Roli manželky falešného vrchního svěřil Šafránkové ve své komedii Vrchní, prchni! (1980) režisér Ladislav Smoljak. Mimochodem, příjmení Vránová, jen odlišné křestní jméno Zuzana, měla i ve filmu Můj brácha má prima bráchu (1975). K natáčení Vrchní, prchni! se váže zajímavá historka.

Ve scéně, kdy se knihkupec Dalibor Vrána vrátí domů a před svou ženou předstírá, že je inženýr Králík, dostane facku, za to, že je opilý. Tuhle facku při natáčení Šafránková dala svému skutečnému manželovi Josefu Abrhámovi sedmnáctkrát, než byl Smoljak se záběrem konečně spokojený. A podle hereččina vyprávění to byly facky skutečné. Svého muže nešetřila, takže měl na konci čepici trochu nakřivo. 

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením České televize

Slečna Petra 

Role manželů si skuteční manželé Josef Abrhám a Libuše Šafránková znovu zahráli v Bočanově povedené komedii Svatební cesta do Jiljí (1983). (Herci se vzali už v roce 1976.) Dlužno dodat, že předsvatební plavba lodí po řece byla hereččiným vodáckým křtem. Řeku sjížděla poprvé v životě a ve scénách, kdy si neví s pádlováním rady, nemusela nic předstírat.

Abrhám se Šafránkovou později vzdali Svatební cestě do Jiljí hold, když se shodli na tom, že pokud by si měli pustit nějaký film ze společné tvorby, byl by to právě tento. 

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením České televize

Sekretářka Jana Turková 

Utiskovanou manželkou žárlivého řidiče Josefa Turka (Petr Čepek) byla herečka v Menzelově snímku Vesničko má středisková (1985).

K natáčení s Čepkem, kterého dobře znala ze společného působení v pražském Činoherním klubu, Šafránková poznamenala: „S Petrem jsme byli sehraná dvojka. Naše partnerství na jevišti totiž většinou spočívalo v tom, že mě ohrožoval, zaháněl mě do kouta a huhlal na mne s brunátným obličejem. A já jsem z toho jeho sevření ve finále vždycky vyvázla a ještě ho nějakým způsobem převezla. To nás strašně bavilo!“  

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením České televize

Maminka Součková 

Ve filmu Jana Svěráka Obecná škola (1991) si Šafránková s chutí zahrála starostlivou maminku, která se nakonec ubrání charismatu učitele Hnízda (Jan Tříska). Partnerem před kamerou jí byl tentokrát také autor scénáře Zdeněk Svěrák, o kterém herečka prohlásila: „Se Zdeňkem se nebojím ničeho.“ Obecná škola ještě nominaci na Oscara neproměnila, ale Svěrákův další film Kolja o pět let později už sošku získal.

Zásluhu na tom jistě měla i Šafránková, která navíc za ztvárnění milenky hlavního hrdiny (opět Zdeněk Svěrák), zpěvačky Kláry, dostala Českého lva.  

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením Primy

Helena Vítková 

Báječná leta pod psa (1997) natočil podle knižní předlohy Michala Viewegha režisér Petr Nikolaev. Do hlavní ženské role obsadil Šafránkovou, která geniálně ztvárnila maminku dospívajícího Kvída. V této roli dokázala být někdy velmi sarkastická.

Nesmrtelná je její odpověď na výzvu manžela (Ondřej Vetchý), který po ní chce, aby jeho milence Mirjaně, řekla, co dělá a co dělala: „No nestačím se divit, to dělám. A co jsem dělala? Děti jsem dělala. Nedělala jsem jazyky. Kdybych dělala jazyky, neseděla bych tady jako kráva.“

Zdroj: Youtube

Své znalosti si můžete ověřit i v dalších kvízech Deníku. Najdete je ZDE.