Na začátku globální pandemie a lock-downu si Martin Sirotek všiml, že roste zájem o simulátorové závodění a s tím související velkou poptávku po jakémkoli vybavení. Na trhu například chyběly pořádné závodní pedály, proto se s kamarádem Romanem Kubínem pustil do jejich výroby a založil firmu RaceGear, která dnes tyto pedály sama kompletuje a nabízí zákazníkům veškeré vybavení pro simulátorové závodění.

„V roce 2019, kdy začal covid, jsem seděl doma a nevěděl, co s volným časem. Nechtěl jsem se unudit k smrti, tak jsem si říkal, že vylepším to hraní a dám tomu nějakou formu. Tak jsem jednoduše vzal sto tisíc korun a koupil si pořádný volant, konstrukci, monitor a počítač. Pedály jsem tehdy měl řekněme střední třídy, ale zároveň v ten moment jsem se seznámil s partnerem z firmy, který vyrobil první prototyp našich pedálů. Přinesl mi ho, ať ho vyzkouším,“ popisuje Martin Sirotek své začátky v podnikání v oboru počítačových herních simulátorů.

Patří mezi nejlepší jezdce na virtuální závodění

Protože už v té době měl bohaté zkušenosti s hraním on-lineových her, řekl si, že ještě jednou v životě zkusí prorazit v e-sportu. Jednou přece už ve světě hrál a v době, kdy se potýkal s konkurencí dalších deseti milionů hráčů, patřil mezi dvacet nejlepších.

Proto se vrhl i na závodění na simulátorech. Začalo se mu dařit a během jednoho roku se dostal z nízké úrovně na nejvyšší v České republice a také hodně vysoko ve světě. Dodnes patří mezi nejlepší specializované jezdce na virtuální okruhové závodění. V té době také začal s kamarádem vylepšovat pedály pro závodníky.

close Pedály si vyrábí firma RaceGear sama. info Zdroj: se souhlasem Martina Sirotka zoom_in Pedály si vyrábí firma RaceGear sama.

„Chtěli jsme vylepšit simulátorové vybavení a zjistili jsme, že pedálů je na trhu omezené množství a ty kvalitní se prodávají pro nás za nedostupné ceny. Proto jsme se rozhodli najít alternativu a sestavit pedály, které budou kvalitativně odpovídat těm nejlepším, ale přitom nezruinují náš rozpočet. Vize našeho produktu je profesionální vybavení za finančně dostupnou cenu. A tímto se začala psát první kapitola naší společnosti RaceGear,“ říká Martin Sirotek.

Dokáže zájemcům sestavit závodní kokpit na míru

V současné době jeho firma dodává hráčům profesionální vybavení, kdy v nabídce jsou právě jejich originální velké pedály s váhou přes 12 kilogramů, vyrobené z nerezu s povrchovou úpravou tryskáním, bez ostrých hran. Tyto pedály mají samomazná bronzová ložiska s grafitem v osách a ložiska v zadní části pro ještě větší přesnost a jemnost chodu.

V nabídce mají ale i další vybavení od jiných špičkových výrobců, jako třeba Simucube a Ascher Racing. Martin Sirotek proto dokáže zájemcům sestavit závodní kokpit přímo na míru.

Zhruba polovinu nabízených produktů dodává Martin Sirotek se svým kolegou zákazníkům do České republiky a na Slovensko. Druhá polovina putuje dál do světa. „Soustředíme se na Českou republiku a východní Evropu. Jsme jediné testovací centrum ve střední a východní Evropě na volanty a speciální pedály, které máme na našem testovacím kokpitu,“ dodává Martin Sirotek.

Jak takový špičkový závodní simulátor funguje, si mohou zájemci nově vyzkoušet třeba v ostravském E-Motion Parku, kde firma RaceGear jeden zprovoznila.

Sledujte podcast Byznys kafe

Máte rádi podnikatelské příběhy a užitečné rady ze světa malého i velkého byznysu? Pak neváhejte a sledujte náš videopodcast Byznys kafe.

Nejnovější díl s názvem Investiční expert radí: Začněte spořit na důchod co nejdříve, vyplatí se to si můžete přehrát zde:

Jaroslav Kysela (vlevo), člen představenstva ze společnosti Investika, byl hostem videopodcastu Byznys kafe. | Video: Deník/Jakub Vítek

Pořad Byznys kafe najdete také v aplikacích Spotify i Apple Podcast.