„Nápad přišel v lednu, kdy jsem chtěla vytvořit nějakou vzpomínku na malůvky mého syna. A tak mě napadly výšivky na přání,“ uvádí podnikatelka na mateřské dovolené. V dubnu svou značku Alfie store vypustila do světa a nyní dostává na zpracování i kresby, které vytvořily děti před 20 lety.

Práci v rodinné firmě specializující se na kamionovou dopravu, toužila Romana Sklář z Ostravy vyměnit za vlastní podnikání. „Firmu jsem řídila s tátou. Jak sám říká - on z garáže, já od počítače. Je srdcař a jeho srdce bije v dopravě. Já toužila po něčem vlastním a domů jsem chodila s nejrůznějšími nápady, ale stále to nebylo to pravé,“ vzpomíná podnikatelka.

Helena Péčyová se věnuje vyšívání dlouhá léta. Foto: Deník/Markéta Stošková
Helena Péčyová se vyšívání ubrusů věnuje i ve svém pokročilém věku

Díky tříletému synovi ji napadlo začít tvořit výšivky na přání. „V praxi to funguje tak, že dítě nakreslí obrázek, vyfotí se a zákazník si objedná na e-shopu produkt, na který se obrázek vyšije. Já v grafickém programu převedu malůvku do požadovaného formátu a vyšiji,“ popisuje proces zakladatelka značky Alfie store.

Ekologické materiály

Rodiče tak posílají namalované výtvory svých ratolestí, díky kterým Romana vytvoří originální kousky oblečení, které jsou zároveň i vzpomínkou na děti. Na jejím e-shopu si tak zákazníci mohou vybrat mikinu, tričko nebo plátěnou tašku z ekologických materiálů, na kterou vyšije daný obrázek.

Majitel firmy František Bernold
Podnikatel z Ostravy: Ve Vítkovicích se nesmíte bát! Práci nonstop zatrhl

Na první pohled jednoduchý proces vyžaduje pečlivou přípravu v dílně, kterou si maminka na mateřské dovolené vytvořila u sebe doma v pracovně, a vše týkající se startu značky si musela zajistit sama. „Nemohla jsem si vše nechat vytvořit od profesionálů, takže jsem po večerech, kdy syn spal, tvořila webové stránky, e-shop a sociální sítě. Po objednání vyšívacího stroje bylo třeba se naučit pracovat i se speciálním grafickým programem, který je k tomu potřeba a pak jsem pomalu mohla začít s budováním značky,“ vzpomíná Romana Sklář.

Po úpravě dětského dílka, které se následně vyšije na oblečení, přichází i zdlouhavá postprodukce, kdy je třeba odstřihnout všechny nitky navíc a zkontrolovat, zda je vše vyšité správně.

Zemědělkyně Michaela Kolářová (vpravo) a Klára Kokešová (vlevo) na rodinné farmě při práci, 11. května 2023, Stará Bělá-Ostrava.
FOTO: Holky od traktoru II. Farmařit se dá i v Ostravě, podívejte se jak

Umělecké dílo se poté posílá k zákazníkům, kteří originální kousek často věnují jako dárek. Vše dělá Romana sama v malé dílničce uprostřed čtyřpokojového bytu v době, kdy je tříletý syn ve školce. Právě jeho malůvky se staly pro majitelku Alfie store inspirací.

Zákazníci však neobjednávají pouze personalizované kousky, které jejich děti namalovaly v současné době. Mezi zakázkami se už objevila i taková, která podnikatelku dojala. „Když jsem se značkou začínala, tak mě nenapadlo, že budu tvořit vzpomínky i pro rodiče dětí, které už tady s námi bohužel nejsou,“ dodala majitelka Alfie store.