Sedmaosmdesátiletá obyvatelka Razové doplatila vloni na neuvážené vypalování trávy popáleninami prvního a druhého stupně na obličeji, hrudníku, rukách a části zad. Oheň se vymknul její kontrole vloni 7. dubna odpoledne, rozšiřující se plameny se přenesly i na její stodolu a zapálily ji.

Popálená v Razové

„Od malého ohýnku po velké požáry, které vznikly při pálení. O tom se mohli přesvědčit lidé například z Rýmařova, Úvalna, Holčovic, Břidličné, Andělské Hory, Bruntálu, Ryžoviště a dalších měst a obcí včetně Razové, kde se zranila jedna osoba, která chtěla plameny zkrotit,“ zavzpomínal vrchní inspektor požární ochrany bruntálské profesionální hasičské stanice Antonín Ušela. Jaro se blíží i letos a s ním i potřeba zbavit se porostů.

Kritické jaro

V jarních měsících hasiči vyjíždějí častěji než kdy jindy k požárům trávy, lesních porostů nebo k dohašování špatně zabezpečených ohnišť. Zákon striktně zakazuje plošné vypalování porostů. Zákazu ale mnozí nedbají. „Jarní úklid se majitelům zahrad ale nemusí vždy vyplatit. Ten, kdo se totiž rozhodne vyčistit svou zahradu ohněm, může zaplatit i několikatisícovou pokutu až do výše 25 tisíc korun,“ upozornil Antonín Ušela.

Jednotlivci mohou pálit shrabanou trávu na hromadě zajištěné proti rozšíření ohně. Hlásit tuto činnost hasičům nemusí, ale pokud pálí větší kupu, měli by uvědomit jejich operační středisko. Nahlásit by měli od kdy do kdy a kde chtějí pálit. „Hasiči upozorňují na vítr. Při pálení hořlavých látek je velkým nepřítelem vítr, který během okamžiku může z nevinných plamínků vytvořit rozsáhlý požár,“ uvedl vrchní inspektor Ušela.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, firmy a společnosti nesmí podle zákona o požární ochraně plošně vypalovat porosty. Na volném prostranství jsou povinny tyto subjekty při lokálním pálení hořlavých materiálů zamezit rozšíření plamenů, ale především musí pálení hasičům nahlásit. Ti mohou předem pálení zakázat. Pokud takový ohýnek subjekty neoznámí, hrozí jim za to až až půlmilionová sankce.

Hlášení požárů přes internet

Hlášení požárů je možné pro právnické osoby a podnikající fyzické osoby i přes internet. Služba je určena pro ty, kteří provádějí časté spalování hořlavých látek na volném prostranství a nechtějí se zdržovat s telefonickým hlášením.

Na internetové adrese funguje systém pro evidenci nahlášeného pálení: https://81.91.215.134/paleni_msk/, při první registraci se musí vyplnit jednoduchý identifikační formulář. Uvedené údaje jsou následně zavedeny do systému, který je propojen s výjezdovým softwearem hasičů. Veškerá komunikace tedy probíhá elektronicky a v současné době naprosto bez problémů.