Hořet začalo v domě ještě v noci 4. ledna. Majitele rodinného domu na Polní ulici vlevo za kolejemi ve směru na Vajglov probudil po dvaadvacáté hodině kouř, který se valil z hořícího okolí komína. „Majitelé byli při vzniku požáru uvnitř domu a měli zamčeno,“ řekl vyšetřovatel bruntálské profesionální hasičské jednotky Jiří Kárník.Starší dům v době události obývaly dvě rodiny.

Na vzniku požáru neměl podíl někdo cizí. „V rodinném domě hořely podkrovní prostory,“ upřesnil Jiří Kárník, podle kterého hasiči pracovali na místě ještě 5. ledna dopoledne. Z výsledků vyšetřování nešťastné události vyplynulo, že se oheň rozšířil od nosnéhotrámu přizděného ke komínu.

"To je v Moravskoslezském kraji častá příčina vzniku požáru u starších objektů, byť rekonstruovaných, z nosného trámu v léta užívaném komíně se odloupne napříkladomítka a jiskra hozapálí", uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Co se týká vzniklé škody, odhad majitele zní asi milion korun. Požár zničil novou sedlovou střechu s plechovou krytinou a část podkroví. Díky včasnému zpozorování požáru se podařilo vyhnout majitelům jakémukoliv zranění. I tak jej spatřili ale pozdě. Když se probudili, nad hlavou jim hořela už polovina střechy.

Zásah hasičů byl komplikovaný a náročný, nešlo, než rozebrat komplet střešní krytinu, aby se vůbec dalo hasit. Krytinu museli profi hasiči z Bruntálu a Rýmařova a dobrovolní hasiči z Břidličné, Ryžoviště a Bruntálu strhnout k zemi.

„Požár se jim podařilo dostat pod kontrolu během hodiny, pak ale až zhruba do čtyř hodin do rána trvalo dohašování skrytých ohnisek, spojené s rozebíráním plechové střechy a dřevěných konstrukcí,“ konkretizoval práce mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Hasiči vynášeli majetek obou požárem dotčených rodin, nato se začali pracovníci domácí radnice starat o náhradní ubytování obyvatel spáleniště.„Dům je ohněm zcela devastovaný půjde zřejmě celý shodit. „Proto jsme hledali ihned řešení, jak situaci řešit,“ informoval starosta Břidličné Bohumír Kamenec.

Spolu s Dušanem Blažkem ze správy bytů nakonec nabídli poškozeným provizorní řešení jejich bytové situace. „V úterý jsme je přestěhovali do nájemních bytů města,“ doplnil starosta Kamenec.