Ráno si zatopil a odjel. Myslel, že bude mít v chatce po návratu pěkně teploučko. Krátce na to chatka shořela. Po návratu ho čekal jen pohled na spáleniště. To, že majitel zahradní chaty v Bruntále si v pondělí 16. ledna zatopil a odjel, nebyla jeho jediná chyba.

Druhou bylo špatné napojení topeniště na komín. „Odvod spalinové cesty procházel dřevěnou stěnou," popsal technickou závadu, která byla příčinou požáru, mluvčí hasičů Petr Kůdela.

HASIČI ROZEBÍRALI „IZOLACI"

Operační středisko hasičů bylo o požáru chatky o půdorysu 5 x 4 metrů informováno ve čtvrt na devět ráno. Do bruntálské Zahradní ulice vyjela jednotka ze stanice Bruntál, společně s ní dvě jednotky dobrovolných hasičů, a to z Bruntálu a Horního Benešova.

„Hasiči dostali oheň pod kontrolu během půlhodiny, dalších několik desítek minut jim ale zabralo dohašování, když museli rozebírat několik „zateplovacích" vrstev bočních stěn zahradní chatky, na které byly použity dřevěné desky a další „izolační" materiál," informoval Petr Kůdela. Až do večera pak požářiště kontrolovali bruntálští dobrovolní hasiči. Požár se obešel bez zranění osob, předběžná škoda byla odhadnuta na přibližně 200 tisíc korun.

POVINNOST KONTROLY

Kromě neodborné instalace topenišť bývá příčinou vzniku požárů také špatná údržba komínu. Hasiči na toto nebezpečí před začátkem topné sezóny opakovaně upozorňují.

„S topnou sezónou číhá na majitele nemovitostí nebezpečí vzniku požárů sazí a dehtových usazenin ve špatně udržovaných komínech. Hlavní příčinou vzniku požáru bývá zanedbaná údržba komínového tělesa, protože i malé nečistoty v komíně mohou snadno způsobit velké nepříjemnosti.

Nezapomínejte proto na pravidelné čistění komínů a vybírání sazí, stejně tak na kontrolu technického stavu komínu odborníky kominíky," upozornil na stránkách bruntálských hasičů Antonín Ušela loni v listopadu. V té době už totiž hasiči v okrese Bruntál evidovali dvacet požárů komínových těles.

„Majitelé, kteří neprokázali hasičům kontrolu a čištění spalinové cesty, si vysloužili blokovou pokutu v přestupkovém řízení a zákaz užívání komínového tělesa do provedení revize odbornou osobou revizním technikem komínů," dodal Antonín Ušela.

Gabriela Mathiasová