Krátce po čtvrté hodině odpolední přijali v úterý hasiči oznámení o požáru střechy rodinného domu v obci Holčovicích místní části Dlouhá Ves. Na místo okamžitě vyrazily jednotky ze stanice Krnov, dobrovolní z Města Albrechtic a Vrbna pod Pradědem.

Již z dálky hasiči viděli, že požárem je zachvácena polovina střechy rodinného domu. „Nejdřív dorazili hasiči z Města Albrechtic, zkontrolovali, že je majitel domu v bezpečí venku a nasadili dva útočné proudy. Poryvem větru se požár rychle šířil dále půdním prostorem. Po dojezdu dalších jednotek byly nasazeny ještě dva proudy,“ popsal Antonín Ušela, mluvčí hasičů, dramatický zásah.

Po necelé hodině usilovné práce se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu. „Velkým pomocníkem nám byla termokamera, kterou jsme našli i skrytá ohniska ve dvojitém stropu,“ doplnil Ušela. Hasiči vynesli obyvateli rodinného domu jeho osobní věci, protože hrozil propad podhledu prvního podlaží a začali rozebírat opatrně střechu.

Majitel objektu při pohledu na tu spoušť jen těžko zvládal své emoce. „Je to hrozné! Nejde to. Já nemůžu,“ se slzami v očích přerývaně vzlykal. V tuto chvíli bezmoci a bezradnosti se ale projevila také lidská solidarita. Muži, který právě přišel o střechu nad hlavou, poskytl náhradní ubytování soused místní zemědělec z farmy Bellama .

Viníkem byl komín

K ohni dorazili i policisté a kriminalisté, kteří spolu s vyšetřovatelem hasičů pátrali po příčině. „Protože bylo prokázáno, že hořet začal střešní trám od komínového tělesa, nechali jsme další postup pouze v kompetenci hasičů,“ potvrdila policejní mluvčí Pavla Tušková.

Přestože se už toho moc zachránit nedalo, hasiči na místě odvedli velký kus práce. Při hašení stále museli počítat s možností, že se zřítí strop prohořelého a promáčeného domu. „Vynášeli jsme veškeré cenné věci a část majetku ještě naštěstí nebyla ohněm zničená,“ doplnil velitel zásahu Pavel Skoupil. Škodu majitel odhadl asi na tři sta tisíc korun.

Událost zpovzdálí smutně sledovali sousedé a náhodní svědci a smutně pokyvovali hlavou.

Radek Vráblík

Zdroj: Youtube