S největší pravděpodobností přesáhne celková škoda způsobená požárem seníku v Křišťanovicích milion korun. Na osm set tisíc korun odhadli hasiči předběžně jen újmu, kterou utrpěli tamní zemědělci na uskladněném seně.

Hořet začalo v noci na včerejšek v rozlehlém seníku o půdorysu 55 krát 16 metrů, vysokém deset metrů. „V zemědělském areálu hořel betonový seník s horní částí a střechou z prolisovaného plechu a vlnitého plastu, do tří čtvrtin naplněný senem v balících,“ popsal požár mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Uskladněné hořící seno se podle vyjádření mluvčího Petra Kůdely hasičům podařilo vyvézt s pomocí dvou nakládačů a uhasit až včera dopoledne. Nad ránem se zasahující hasiči prostřídali a odpočatí muži dohašovali seno, vyvezené před seník.

U požáru zasahovalo sedm hasičských jednotek, bruntálští profesionálové a dobrovolníci z Lomnice, Bruntálu, Břidličné, Dvorců. V rámci mezikrajské výpomoci přijeli a zasahovali také dobrovolní hasiči z Moravského Berouna na Olomoucku a Budišova nad Budišovkou na Opavsku.

Z požáru šel tak mohutný dým, že hasiči byli nuceni vyhlásit druhý stupeň poplachu, lidem z okolí doporučili, aby raději nevětrali, a nevystavovali se tak zbytečně nebezpečí možného nadýchání se nebezpečných zplodin. „Příčina vzniku požáru je v šetření,“ uvedl mluvčí Kůdela.

Další požáry

Požár v Křišťanovicích vypukl už v úterý před půlnocí.

Týž den odpoledne hasiči likvidovali další požár v Malé Morávce, kde hořelo v bytě, v němž se mělo nalézat malé dítě. Po příjezdu zasahujících mužů už byl chlapec mimo příbytek a požár částečně uhasili tamní obyvatelé. Na hasičích bylo, aby požár dohasili, a na přivolaných záchranářích, aby zraněné dítě přepravili sanitkou na pozorování do nemocnice.

Jen tři hodiny předtím hořelo i v Hynčicích, kde dobrovolné jednotky z Města Albrechtic a Jindřichova spolu s profesionály z Krnova hasily travní porost na ploše o velikosti asi sta metrů čtverečních. Požár uhasily, lokalizovaly jeho ohniska a asi půl hodiny po zásahu se vrátily zpátky na své základny.