Průměrně řešili čtyři události denně. Zasahovali při 150 požárech a uskutečnili 1226 technických zásahů. Zachránili 181 lidí, evakuovali 33 osob, už nemohli pomoci 22 lidem, ti se stali oběťmi nešťastných událostí, většinou při technických zásazích, např. otevření bytu při úmrtí osob.

Při záchraně lidských životů a majetku se v roce 2014 zranilo celkem 190 osob, z tohoto počtu byli tři hasiči profesionální a pět hasičů dobrovolných.

Nejvíce hoří mezi patnáctou a šestnáctou hodinou, jak vyplynulo ze statistiky za rok 2014. Zásahy při dopravních nehodách se vyskytovaly především mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou, kdy se většina lidí vrací domů z práce.

Oproti předchozím letům je novým statistickým poznatkem, že kritickým časem je také sedmá a osmá hodina ranní, kdy se lidé vypravují ze svých domovů do škol a do prací.

Zásahy hasičů za rok 2014 v číslech:
Technické havárie 985
Dopravní nehody 192
Požáry 150
Únik nebezpečné látky 49
Planý poplach 44
Živelné pohromy 0
Radiační havárie a nehody 0
Ostatní mimořádné události 0

události v roce 2014 rozdíl události 2014 a 2013 průměrně událostí za týden
požáry 150 +8 2,83
technické zásahy 1226 +8 23,13
plané poplachy 44 +13 0,83

Prevence se vyplácí, hoří méně

Mezi největší události loňského roku patří podle hasičů požár horské chaty Barborka a požáry rodinných domů. Ve Velké Štáhli, Zátoru, Světlé Hoře a Dlouhé Stráni. Na těchto místech došlo k největším škodám. Co dál prozradily statistiky o loňském roce? V porovnání s předchozími léty je požárů méně.

Požáry

Výsledkem statistiky byl sám ředitel příjemně překvapen. „V roce 2014 jsme řešili 150 požárů, v dlouhodobém průměru je to úžasné číslo. Je to i tím, že dlouhodobě učíme veřejnost prevenci, to se nám vyplácí. Ve statistice je i méně požárů vzniklých zanedbáním bezpečnostních pravidel a požárů způsobených úmyslně.

Obecně jsou škody přijatelné a uchráněná částka 318 milionů je určitě výsledek, který je perfektní," konstatoval ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, územního odboru Bruntál, Jiří Patrovský.

Při požárech byla hmotná škoda vyčíslena na 16,753 milionu korun. Díky včasnému a rychlému zásahu jednotek požární ochrany byl uchráněn majetek za 318,432 milionu korun.

Stěžejním obdobím je pro hasiče jaro, kdy lidé začínají vypalovat trávu, a pak podzim v začátcích topné sezony, kdy se projevuje zanedbaná péče o kouřovody. A právě tato příčina byla častým důvodem požárů v zimním období.

Oproti roku 2013 bylo v loňském březnu o dvacet případů víc, kdy byly hasičům hlášeny lesní požáry, ale i požáry různých porostů, trav a stohů slámy. Požár se stal osudným jedné osobě za celý rok 2014. Stalo se to v Krásných Loučkách, kde hasiči při požáru nalezli mrtvé tělo majitelky rodinného domu.

Řešené události

Nejvíce událostí, přesně 193, se vyskytlo v loňském roce v srpnu. Co se týče dní v týdnu, nejkritičtější byla sobota. „Lidé jsou více doma a věnují se domácím pracem. V minulých letech to byly spíše pátky a mnohdy i čtvrtky," zdůvodnil statistický výsledek ředitel Patrovský.

Ke každé události dorazily jednotky požární ochrany ve stanoveném časovém limitu. K místům vyjíždějí profesionální jednotky z Bruntálu, Krnova a Rýmařova a s nimi spolupracují také hasiči dobrovolní, kteří mají po bruntálském okrese přes 37 jednotek.

„Chci poděkovat za spolupráci dobrovolným hasičům. Bez nich by to u nás v okrese Bruntál nešlo. Mají tady významnou roli. Při zásazích se vzájemně doplňujeme," vyjádřil vděk dobrovolným hasičům bruntálského okresu ředitel profesionálních hasičů Jiří Patrovský.

Plané poplachy

K planým poplachům vyjeli hasiči v roce 2014 celkem 44krát. Mezi takové poplachy nepatří pouze zneužití, ale také výjezdy na elektropožární signalizaci. „Přes devadesát procent se jedná o výjezdy k objektům, které hasiči hlídají čtyřiadvacet hodin. Třeba jsme na poplach přijeli a zjistili jsme, že selhalo čidlo nebo že se někdo omylem opřel o tlačítkový hlásič požáru.

Výhodou elektropožární signalizace je, že se hasiči velmi rychle dozví o tom, co se v objektu děje, a rychle se dostanou na místo a mohou případně ihned likvidovat požár," vysvětlil ředitel.

Nejúspěšnější byla záchrana Barborky

Požár zachvátil zrána va čtvrtek 4. prosince horskou chatu Barborka v Jeseníkách.

Největším a zároveň nejúspěšnějším zásahem hasičů byl jednoznačně požár na rekreační chatě Barborka v Jeseníkách. Paradoxně se to stalo 4. prosince, tedy na svatou Barboru.

„Je důležité si představit, kde se chata nachází a v jakém terénu. Hasiči měli štěstí, že nebyl sníh. Dnes bychom se k chatě nedostali. Museli bychom o pomoc požádat horskou službu, která by hasiče s hasicí technikou převážela k místu.

Proto je důležité, aby v takových vysokohorských chatách fungovala požárně-bezpeč᠆nostní zařízení, včetně vnějších a vnitřních zdrojů požární vody. Při požáru na Barborce byl použit i vnitřní požární hydrant. 
K zásahu můžu říct, že byl naprosto perfektní a profesionální. Barborky by bylo škoda," vzpomínal na událost Patrovský.

Škoda byla vyčíslena na 3,2 milionu korun a příčinou byla technická závada sněžné rolby v jedné z garáží přistavěných k chatě. Majitelé přišli o dvě sněžné rolby, garáže a letní posezení.

Na místě hasila profesionální jednotka z Bruntálu, Rýmařova a čtyři jednotky dobrovolníků z Vrbna pod Pradědem, Světlé Hory, Dolní Moravice a Břidličné. Za dvě a půl hodiny se hasičům podařilo oheň zlikvidovat.

Zřejmě úmyslný požár ve Velké Štáhli

Pět jednotek hasičů zasahovalo v noci na čtvrtek u požáru střechy s podkrovím rodinného domku ve Velké Štáhli.

Střecha rodinného domu, druhé podlaží a půdní prostor shořely jako papír ve Velké Štáhli. Škoda byla přes dva miliony korun.

Čtvrtého září loňského roku tam zasahovalo šest hasičských jednotek, z toho pět dobrovolných a jedna profesionální z Rýmařova. Nejpravděpodobnější příčiny vzniku požáru kancelářských prostor v domě jsou dvě. Jednou z verzí je nedbalost jako manipulace s otevřeným ohněm nebo je možné, že objekt někdo úmyslně zapálil.

Požár rodinného domu ve Světlé Hoře

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v úterý večer ve Světlé Hoře, místní části Světlá u požáru přízemní bytové jednotky.

Březnového pátečního večera majitele v jeho rodinném domku ve Světlé Hoře ze sna probudil podivný šramot z půdy. Do půdy přitom vedlo okénko přímo z pokoje, v němž spal. „Vzbudil jsem se a říkám: jsou tam zloději. Vzal jsem mačetu a chystal jsem se nahoru. Vtom jsem si všiml, že poklop na půdu hoří," jen nerad tehdy vzpomínal sám majitel.

Ihned volali hasiče. Když přijeli, začali likvidovat požár půdních prostor. Navíc se v domě nacházel pes, toho hasiči zachránili. Součástí domu byla i dílna, ve které byla svařovací souprava, tlaková láhev s propanbutanem a dva kanystry benzínu. Veškeré věci hasiči vynesli ven včetně osobního automobilu.

Uchránili tak majetek za alespoň dvě stě tisíc korun. Celková škoda na domě však byla 1,37 milionu korun. Příčinou požáru bylo vznícení přizděného nosného hořlavého trámu podlahy ke komínovému tělesu. Za pětačtyřicet minut byl požár zdolán.

Požár rodinného domu v Zátoru

Pět jednotek hasičů zasahovalo v noci z neděle na pondělí u požáru boční části rodinného domu se dvěma bytovými jednotkami.

Škodu až 1,6 milionu korun a dvě zraněné osoby si vyžádal dubnový požár rodinného domu v Zátoru. Požár pergoly a pravé bytové jednotky rodinného domu způsobila nedbalost při manipulaci s otevřeným plamenem.

Majitelé přišli o pergolu, lednici, televizi, mikrovlnku, satelit, nábytek, ložnici a další vybavení, které úplně shořelo. I přes velkou škodu se hasičům podařilo uchránit zbytek majetku v hodnotě dvou milionů korun.