Oproti roku 2008 se najezdili hasiči o něco méně, zaměstnalo je přesně o dvaadevadesát událostí míň. „Denní průměr představuje 4,18 události na jeden den v roce,“ řekl ředitel okresních profesionálních hasičů Jiří Patrovský. Při všech událostech minulého roku vznikla škoda ve výši
13 572 000 korun. Při všech typech zásahů evakuovali hasiči devadesát sedm lidí a zachránili jich dalších sto čtyřicet.

Počet událostí je ovlivněn skutečností, že se regionu vloni z velké míry vyhnuly živelní pohromy spojené s větrem a vodou. Při takových kalamitách se v předchozích letech běžně stávalo, že denně vyjížděli hasiči i stodvacetkrát. Vloni to bylo v den pohrom deset, dvacet výjezdů. V evidenci hasičů se ale často objeví pouze záznam o jednom výjezdu, přitom na místě události stráví třeba i den, dva, jako v případě větrnou smrští skácených stromů mezi Pustou Rudnou a Karlovicemi. Tak dlouho trvalo její proklestění.

„Díky včasnému a rychlému zásahu jednotek požární ochrany byly vloni uchráněny zásahem hasičů hodnoty ve výši 131 696 tisíc korun,“ vyčíslil Jiří Patrovský. Při zásazích evakuovali hasiči devadesát sedm osob a zachránili sto čtyřicet lidí. Ještě před příjezdem jednotek zemřelo šestadvacet osob. Na tom ale nenesou hasiči žádný podíl, tito lidé byli v mnoha případech mrtví už před jejich příjezdem.

Vloni se při zásazích zranilo třináct hasičů

„Jde o oběti dopravních nehod nebo ty, kteří zemřou doma přirozenou smrtí. Policie nás požádá o otevření dveří do příbytku a bohužel za těmi dveřmi už leží mrtvá osoba,“ vysvětlil Jiří Patrovský. Vloni se v bruntálském regionu zranilo sto devětadevadesát lidí. „Z tohoto počtu je zraněno devět profesionálních hasičů a čtyři členové jednotek dobrovolných hasičů. Z ostatních složek Integrovaného záchranného systému nebyl zraněn nikdo,“ doplnil ředitel Patrovský.

Největší radost mají hasiči z úbytku planých poplachů. Jejich počet klesl o rovnou polovinu. Plané poplachy většinou přicházejí z elektrické požární signalizace (EPS) ve shromažďovacích budovách. „Vloni jsme ale prostřednictvím systému EPS získali rovněž údaj o skutečném požáru v krnovském obchodním domě,“ pokračoval Jiří Patrovský. Z nedbalosti zaměstnanců v Kauflandu se v nočních hodinách vzňal odpadkový koš. EPSku už většina uživatelů z řad firem, institucí a prodejen vyladilo, a tak planě ohlásí hasičům údajný požár jen čas od času.

Některé roky jsme k planým poplachům vyjížděli i několikrát denně

„Pamatujeme roky, kdy jsme k planým poplachům vyjížděli i několikrát denně, třeba i v roce 2008. Někdy spustí systém EPS i nepozorný zákazník prodejny, když se při nakupování opře o tlačítkový hlásič,“ doplnil ředitel Patrovský. Protipožární zařízení si ředitel pochvaluje, hasiči se dozvědí o možném vzniku požáru do několika desítek sekund od instalovaného systému EPS.

Do tří minut jsou hasiči obvykle na místě, do té doby nemají plameny šanci se rozšířit dál, do příjezdu jednotky spolykají maximálně několikametrový prostor. Vloni se připojili k systému pultu centrální ochrany i někteří další uživatelé a majitelé budov. Hasiči hlídají nově například i bruntálskou nemocnici.

Srovnání nejzávažnějších událostí meziročně
typ události 2008 2009 rozdíl průměrně týdně
požáry 185 181 -4 3,49
technické zásahy 1 310 1 254 -56 24,71
plané poplachy 64 32 32 0,60

První smrtelná dopravní nehoda roku se udála 7. ledna 2009 v linhartovských zatáčkách mezi Krnovem a Městem Albrechticemi, zemřela při ní čtyřiatřicetiletá řidička z Brna.