Kriminalisté vyšetřovali v pondělí 21. října v Malé Morávce v části Karlov pod Pradědem prapodivný požár, který vypukl v noci na pondělí u zimního areálu Myšák. Hodinu a půl po půlnoci hořely u budovaných sjezdovek hned dva pracovní stroje naráz. Buldozer a bagr pohltil požár bezprostředně pod sjezdovkami. Stavební firma, které stroje patřily v areálu právě buduje novou lanovou dráhu.

Požár založil zřejmě žhář

„Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že jeden ze strojů je zasažen plameny skoro celý a ve druhém se plameny nacházely v kabině stroje," řekl k požáru vyšetřovatel bruntálských profesionálních hasičů Antonín Ušela. Po půl hodině dostali profesionální rýmařovští hasiči s dobrovolnými kolegy Malé Morávky, Dolní Moravice a Karlovy Studánky pod kontrolu. Poté zjistili, že z jednoho ze strojů vytekla provozní kapalina.

„Jelikož se jedná o prostor chráněné krajinné oblasti, musel být na místo události povolán pracovník odboru životního prostředí, který rozhodl o dalším postupu při likvidaci kapaliny," uvedl Ušela. Vyšetřovatel hasičů konstatoval, že za požárem stojí s největší pravděpodobností žhář. To proto, že v obou strojích začalo hořet prakticky ve stejný moment. Spolumajitel společnosti, která stroje vlastní, vyčíslil škodu na tři miliony korun.

Jak probíhalo vyšetřování

Po celou dobu zajišťovali místo požáru rýmařovští policisté. „V tuto chvíli policisté prověřují veškeré informace, kdy jednou z variant může být i úmyslné zapálení," uvedla v pondělí dvě hodiny před polednem bruntálská policejní mluvčí Pavla Welnová.

Okolo desáté hodiny ohledávali místo činu bruntálští kriminalisté, kriminalistický technik a především specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz Frýdek Místek společně s ostravským policejním psovodem a jeho psem, specializujícím se na vyhledávání ohniska požáru. „Po provedeném ohledání a následném vyhodnocení všech zjištěných skutečností budeme mít informace, které by mohly úmyslné zapálení potvrdit nebo vyvrátit" dodala Welnová.

Areál Myšák patří obci

Skiareál Myšák v Karlově pod Pradědem provozuje napůl obec a napůl soukromá společnost. Pro letošní zimní sezonu chystají na Myšáku novou lanovou dráhu. Mohl by stát za požárem konkurenční boj? „Těžkou soudit. Jisté je, že mimo pracovní stroje v areálu nic neshořelo. Já si myslím, že chtěl někdo někomu prostě udělat zle. Určitě tento požár nelze brát na lehkou váhu, tady už přestává legrace," vyjádřil se morávecký starosta Ondřej Holub.

Není bez zajímavosti, že skiareál Myšák v předchozích letech zaznamenal vždy jen drobné a nutné zásahy k zachování svého provozu. Až vloni a letos se začal areálu proměňovat v nové a moderní turistické a sportovní centrum. Díky dotacím vybudovali v areálu automatický zasněžovací systém, rozšířili a upravili sjezdové tratě. A letos dokončují na Myšáku lanovou dráhu s přepravní kapacitou patnácti set osob za hodinu.

„Zvláštní je, že shořely jen ty dva stroje a že žhář nezapálil zázemí pro návštěvníky. Nestalo se nic zázemí areálu, ani lanovce," dodal starosta Holub.