Přestože způsob, jak došlo k výbuchu, doposud není znám a vyšetřovatelé zatím mají k dispozici jen roztrhanou propanbutanovou láhev, sousedé, kteří znají poměry v tomdo domě, mají jasno. Podle sousedů starý pán, který vede s příbuznými spory o tento dům, už několik dní předem vyhrožoval, že ho raději vyhodí do povětří lahvemi s propanbutanem, než aby v něm bydlel někdo jiný. Sám už delší dobu bydlel v kůlně na zahradě před domem.

Nepříjemné překvapení zažili obyvatelé Janova na Krnovsku v úterý okolo 23. hodiny. Domem na kraji obce otřásla rána připomínající výbuch. Probuzené sousedy ale tato událost nedonutila vstát z postelí a klidně spali dál. Výbuch zřejmě nebyl zase až tak silný, aby mu věnovali pozornost.

Až ráno okolo osmé hodiny se jedna ze sousedek vyrazila podívat, co bylo příčinou nočního výbuchu. Starého pána, který je na seznamu podezřelých číslo jedna, našla v jeho zahradním domečku mírně poraněného a v šoku.

Hasiče přivolali do Janova až ráno

Vyděšený a vystresovaný muž sousedce něco nesouvisle povídal o výbuchu a propanbutanové láhvi. Ta na nic nečekala a okamžitě zavolala hasiče a záchrannou službu. Po příjezdu nebylo co hasit, ale hasiče čekalo náročné vyšetřování příčin výbuchu. Lékaři muže ošetřili a převezli do krnovské nemocnice.

„Měli jsme ve středu hned ráno mít na naší škole v Městě Albrechticích obrovské hasičské cvičení, se kterým jsme již dlouho předem počítali, a najednou v den D se vše z minuty na minutu změnilo. Hasiči byli okamžitě odvoláni do Janova k výbuchu,“ řekla Andrea Černá, zástupkyně ředitele albrechtické střední školy.

Na místo výbuchu jako první přijeli hasiči Jindřichova, posléze jejich kolegové z Města Albrechtic a nakonec i jednotka z Krnova.
Na místě nebylo pro hasiče nic k hašení

„Byl nám nahlášen výbuch budovy v Janově. Okamžitě naše jednotka vyjela, ale na místě jsme zjistili, že k výbuchu došlo už před několika hodinami a žádný požár při něm nevznikl, a tudíž zde k hašení nic nebylo,“ vysvětlil velitel krnovských hasičů Pavel Jendřejek.

Na větší problém ale hasiči narazili při kontrole statiky domu, která mohla být po silném výbuchu narušena. Tlaková vlna, která vznikla při výbuchu desetikilové propanbutanové láhve nadzvedla krovy domu, na jednom místě úplně prorazila střechu, rozmetala krytinu a vysklila všechna okna v druhém patře. „Na zdech domu jsou patrné praskliny, proto jsme raději zavolali statika z Bruntálu,“ doplnil velitel krnovských hasičů. Statik po prozkoumání domu během odpoledne vyřkl příznivý verdikt: „Dům je obyvatelný.“

Příčina není známa

Příčina a hlavně jakým systémem došlo k výbuchu, doposud není známo. „Na místě máme kriminalistu, který se zabývá vyšetřováním příčin výbuchu. Prozatím žádné osobní zavinění nebylo prokázáno. Čekáme, zda z krnovské nemocnice přijde zpráva o zlepšení zdravotního a psychického stavu muže z Janova, abychom ho mohli vyslechnout,“ sdělila Ivana Křištofová, mluvčí bruntálské policie.

Na místě byla nalezena jediná indicie: na kousky roztrhaná plynová láhev. Sousedé ale už mají svou verzi případu, které pevně věří. „Starý pán chodil po obci, nadával na nespravedlnost a vyhrožoval, že ten dům určitě odpálí do povětří. Dokonce konkrétně řekl, že k tomu použije tři lahve, které už má připravené. Nikdo mu ale nevěřil,“ řekla jedna ze sousedek. Motiv muže k tomuto zoufalému činu je podle obyvatel Janova, kteří muže znali, zcela jasný: Spory o majetek.

Vzali mu dům, bydlí v kůlničce

V jeho rodině podle svědků již delší dobu panují obrovské spory. „Víte, on sám v tom domě kdysi bydlel, ale jeho sestra dům prodala cizímu člověkovi z Krnova. Starý pán to nepřenesl přes srdce, že mu vlastní sestra prodala střechu nad hlavou, kde žil celý život, a tak se jakoby na vejminek nastěhoval do dřevěného příbytku na zahradě. Je to spíš jen taková zahradní kůlna než objekt k trvalému bydlení,“ vysvětlila straousedlice z Janova obeznámená s poměry u sousedů.

Policie je opatrná, protože chybí důkazy nebo doznání pachatele. Podle spekulací sousedů je motiv jasný: zoufalství a pomsta. Policie tuto hypotézu odmítá potvrdit. „Bližší okolnosti jsou předmětem šetření kriminalistů,“ doplnila Křištofová.