„Bohužel to nevyšlo. Kam jsme nedosáhli, abychom to vyvložkovali, tam se to propálilo. V noci na 5. ledna nám to kompletně shořelo. V domě jsme bydleli od osmdesátého roku,“ svěřil se Deníku Ladislav Gaj. Bydlel v něm spolu s manželkou, synem, snachou a dvěma vnoučaty.Když dům kupoval, kamarádi z práce se mu smáli, že je blázen.

Nemovitost nikdo nechtěl, bylo v ní třeba rozsáhlých oprav. Dům spláceli sedm a půl roku, mezitím rodina neustále stavbu podle možností opravovala. „Pomaličku, ale šlo to. Bylo to dobré bydlení, teploučko, děcka měla na zahradě houpací žirafu, krokodýla, bazén, to všecko je nenávratně pryč,“ smutnil Ladislav Gaj. Z domu je pouze neobyvatelná ruina.

Před loňskými Vánoci vnoučkům koupili Gajovi lyže, i ty spolykaly plameny. Vyšetřovatelé hasičů zjistili, že za požárem domku byl nosný trám, přizděný ke komínovému tělesu, jenž se vzňal.

„Tam bylo lidí u toho ohně, nepředstavitelně, pro mnohé to bylo velké divadlo, které se nevidí každý den,“ chtěl by zapomenout Ladislav Gaj. Když začalo hořet, všichni spali. Syn odhalil požár první, seběhl po dvaadvacáté hodině dolů k rodičům a varoval je. Spolu oblékli děti, vyběhli ven a volali hasiče. Ti už ale o ničivém ohni věděli a byli na cestě. Dívali se, jak hasí, poté odnášeli věci do garáže, co se dalo zachránit, ale už toho moc nebylo.

Ladislav Gaj: Moc děkuju všem, kteří nám pomohli

„Považujeme událost za velkou rodinnou tragédii. Ale zvládli jsme to,“ se slzami v očích konstatoval Ladislav Gaj. Obě rodiny otce i syna nyní začínají úplně znovu. Mladí dostali přidělený byt v nově vystaveném domě se šestnácti bytovými jednotkami, o jehož výstavbě Deník informoval.

„Chtěli jsme nebožákům vyjít vstříc, pomohli jsme jim s bydlením, odpustili jsme jim také únorovou platbu za nájem. Stavbu pojištěnu majitelé neměli, takže jsou na tom opravdu špatně,“ sdělil starosta města Bohumír Kamenec.

Byt dostal i Ladislav Gaj s manželkou a vnoučaty. Jen na jiné adrese v bytovce na Hřbitovní ulici a v bytech, dříve byli zvyklí na Polní ulici na společné bydlení v dvojdomku. „Moc rád bych poděkoval za pomoc a podporu starostovi Bohumíru Kamencovi a Dušanu Blažkovi ze správy bytů, už v noci při požáru nám řekl, že máme ráno přijít, že nám nějak v našem neštěstí pomohou,“ těšil se Gaj.

Na lhostejnost lidí si nemůže stěžovat

„Pomohla i sousedka, paní Krejčí, ta nás nechala po požáru u sebe spát, i s dětmi, pomáhala nám prát prádlo, co jsme zachránili a tak podobně,“ vzpomínal Gaj. Mezitím už si opravovali byt, přidělený městem v bytovce na Hřbitovní ulici. Přijel i syn z Prahy a rodičům finančně pomohl. Penězi přispěla i sociální správa.

„Spousta lidí nám dala jídlo, vajíčka, maso, máslo, hračky pro děti, oblečení. Pomáhali známí i ti, které jsme neznali jmény, bylo to dojemné,“ poděkoval bližním Gaj.