Oheň nepozorovaně ničil chatu stojící u lesa mezi Dolní Moravicí a Novou Vsí. Požáru si v řídce obydlené oblasti ale naštěstí všiml jeden projíždějící motorista v úterý 9. března před devátou hodinou večer a nahlásil jej hasičům.

„Na místo byli vysláni hasiči za stanice Rýmařov a místní dobrovolná jednotka z Dolní Moravice. Hasiči na místě události zjistili, že se nejedná o požár lesního porostu, nýbrž o požár rekreační chaty v blízkosti lesa,“ upřesnil vrchní inspektor požární ochrany bruntálské profesionální hasičské stanice Antonín Ušela.

K majitelově smůle však bylo krásné a klidné místo v málo osídlené chatové oblasti příčinou, proč si nikdo požáru tak dlouho nevšiml. Zpozoroval jej až náhodný projíždějící, který viděl šlehat vysoké plameny.

V době příjezdu hasičských jednotek byl už celý objekt v ohni. Při hašení pomáhali i dobrovolní hasiči z Malé Morávky a Břidličné. „V důsledku rozsáhlého rozvoje požáru nemohli hasiči vniknout do chaty. Povedlo se jim to až po nasazení útočných proudů vody a po stržení konstrukce střechy,“ popsal nelehký zásah mužů bojujících s ohněm Antonín Ušela.

Hasičům zamrzala voda v hadicích

Požár se hasičům povedlo uhasit až po hodině a půl, mohli tak konečně začít s prohledáváním sutin a rozebíráním stavebních konstrukcí. Ohledáním zjistili, že v době požáru se naštěstí v chatě nikdo nenacházel.

„Likvidace požáru byla velmi náročná, především kvůli silnému mrazu. Na místě teplota klesala až na minus patnáct stupňů,“ vylíčil mrazivé podmínky boje Antonín Ušela.

Hasičům kvůli extrémně nízké teplotě zamrzala voda v hadicích, což jim hasičské práce rozhodně neusnadňovalo. Majitel nemovitosti odhadl škodu na sedm set padesát tisíc korun. Příčinou vzniku požáru se budou zabývat vyšetřovatelé z řad hasičů i policie.