Plánujete otěhotnět, máte malé děti, rádi sportujete, trpíte celiakií nebo se chcete nechat preventivně naočkovat? Každé životní období s sebou nese jiné priority, a tak by byla škoda naplno nevyužít výhod, které jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízejí. Přehled bonusových a preventivních programů najdete na webech pojišťoven a určitě se vám vyplatí je blíže prostudovat. Pokud si vyberete cíleně podle svých potřeb a benefity budete čerpat v plné míře, ušetříte poměrně dost peněz. 

Benefity a on-line komunikace

O jaké zdravotní programy mají Češi největší zájem? „Na začátku letošního roku žádali pojištěnci nejčastěji o příspěvek na saunu a saunování, nákup permanentek na pohybové aktivity a fitness, úhrady za plavání a také za očkování proti klíšťové encefalitidě. V létě se poptávka po bonusech přesunula na příměstské sportovní a letní tábory, školy a školky v přírodě nebo ozdravné pobyty dětí a mládeže u moře nebo na horách s příspěvkem až deset tisíc korun,“ popisuje výkonný ředitel zdravotní pojišťovny RBP Antonín Klimša s tím, že pojišťovna pro letošní rok navýšila fond prevence o 20 milionů korun oproti roku 2022.

Peníze. Ilustrační snímek
Firmy v Moravskoslezském kraji letos zvýšily mzdy o 7,5 procent

Při rozhodování, zda zdravotní pojišťovnu změnit, hraje roli i její pružnost – tedy především fakt, jestli umožňuje pojištěncům vyřídit vše potřebné on-line. Čím dál více lidí totiž chce využívat čistě jen aplikaci nebo přihlášení přes webové stránky. A oblibě se těší i virtuální pobočky.

„Lidé mohou komunikovat s operátory v předem rezervovaném čase prostřednictvím aplikace, třeba i s využitím videokamery. Naši aplikaci my213 aktuálně využívá již 142 tisíc pojištěnců, tedy více než jedna třetina. Samozřejmě mohou i nadále navštěvovat kamenné pobočky, což oceňují zejména senioři. Ale kdo chce, může s námi komunikovat výhradně on-line,“ uvádí Antonín Klimša z RBP. 

Nepropásněte termíny

Zdravotní pojišťovnu můžete změnit každých 12 měsíců. Buďto v období od 1. ledna do 31. března s datem přestupu k 1. červenci, nebo od 1. července do 30. září s datem přestupu k 1. lednu následujícího roku. Registrovat se můžete jak on-line, tak na pobočkách.

Ostrava. Ilustrační foto.
Společnost Heimstaden i letos do oprav bytů investuje téměř dvě miliardy korun

Účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění je v České republice povinně každý, kdo tu má trvalý pobyt. A také lidé bez trvalého pobytu, kteří jsou zaměstnaní u zaměstnavatele se sídlem nebo trvalým pobytem na území České republiky. Dále i pracovníci s povolením k dlouhodobému pobytu, kteří tu provádějí vědecký výzkum, nebo osoby, kterým byl udělen azyl.

U nově narozených dětí platí, že se dnem narození stávají pojištěncem stejné zdravotní pojišťovny jako jejich matka. Pokud pojištěna není, tak u stejné pojišťovny jako otec. O změnu pojišťovny u dětí do 18 let pak může zažádat jejich zákonný zástupce nebo opatrovník.

Na co nezapomenout

Pokud pojišťovnu změníte, informujte o tom své lékaře a také svého zaměstnavatele. Zákonný termín pro oznámení změny pojišťovny zaměstnavateli je 8 dní. Jestliže jste OSVČ, nezapomeňte změnit číslo účtu, na který posíláte zálohy na zdravotní pojištění.