Ani ti méně zruční nemusí mít z rukodělné činnosti žádnou obavu. Vyrobit šperk nebo jiný dárek pro rodinu či známé je záležitost pouhých dvou hodin. „Bát se rozhodně nikdo nemusí a za dvě hodiny kurzu jsou schopni všichni vyrobit svůj první šperk. Předvedu, jak na to, další rozvoj je už čistě na fantazii každého tvůrce," řekla Gabriela Stonáčková. I ona sama kolikrát přijde během kurzu s nováčky na nějaký nový tvar, který by ji samotnou nenapadl.

Dobré je, že se účastníci kurzů do dílny vrací, chodí se třeba pochlubit vlastní tvorbou. „Vždy mě bavilo balení dárků a tím to vlastně všechno před deseti lety začalo. Bavily mě i ruční práce, to prý mám po babičce, říkala maminka," vzpomínala na své začátky kreativní šperkařka. Dárky balila pro svou rodinu a později i pro známé, bavilo ji vymýšlet unikátní obaly. Obdarovaní měli vlastně dvojí radost – ze samotného dárku i z jeho překrásného obalu.

„Potom už po mně chtěli balit dárky úplně všichni, a já neměla čas na balení svých dárků, bylo to takové zajímavé," pokračovala Stonáčková. Proto se rozhodla sama pořádat kurzy, v nichž učí ženy a muže všelijakým uměleckým technikám. K tomu ji přivedla kolegyně Dana Luňáková, která ji k rukodělným kurzům vlastně „dokopala". O ruční práce byl v Bruntále a okolí velký zájem. Učit zájemce začalo Gabrielu Stonáčkovou bavit a baví ji to dodnes.

Dnes ve své tvůrčí dílně a prodejně s korálky a potřebami k navlékání na bruntálském náměstí Míru učí zájemce dekupáž neboli zdobení květináčů či obrázků ubrouskem a barvami, mozaiky, výrobu korálků a náušnic, drátkování i jiné techniky. Kdo se na vlastnoruční výrobu necítí, může si zde pořídit dárky vyrobené Gabrielou Stonáčkovou. Třeba klasické šperky, šité šperky, šití z textilií, fi lcové šití, retrobrože, papírové pletení. Je těžké už jen všechny použité techniky vyjmenovat. Hitem jsou letos rozhodně retrokolekce.

Kreativní dílna není rozhodně ničím výdělečným. Aby se mohla umělecké činnosti Gabriela Stonáčková vůbec věnovat, musí ji hojně dotovat ze svého zaměstnání. Pracuje jako servírka kavárny Piazza na bruntálském náměstí Míru. „I tam si mne zájemci o kurzy, případně o nějaký ten ručně vyrobený dárek, najdou," podotkla Stonáčková s vědomím, že dnešní doba není právě nakloněna podobné činnosti, kterou sama vykonává.

V době současné ekonomické krize si lidé kvůli úsporám v rodině odepřou takové služby, jako je třeba kadeřník či kosmetika. Na prvním místě vždy je, aby měl člověk na jídlo a nejnutnější potřeby. „I ženy, které se pravidelně účastnily kurzů, kolikrát smutní, protože nemají na další peníze. Je to smutné, ale je to prostě tak," dodala Stonáčková.

Přečtěte si rozhovor s Gabrielou Stonáčkovou o tom, že každý může se stát umělcem ZDE!