Ta se konala na portálu www.verejnedrazby.cz od deseti do šestnácti hodin. Nejvyšší nabídka z druhého kola, která byla zároveň vyvolávací cenou v dražbě, se nakonec ukázala konečná. S výsledky aukce nyní musí vyjádřit souhlas výbor věřitelů. Informoval o tom insolvenční správce Lukáš Zrůst.

Páteční záběry z Rudné ulice v Ostravě, 22. ledna 2021.
Zběsilá páteční honička na Rudné. V Havířově čekaly hlídky, auto ale zmizelo

Do vícelokolového výběrového řízení o VHM se zapojilo celkem osm zájemců, kteří ve druhém kole předložili nabídku na koupi podniku. Pět nejvyšších nabídek postoupilo do závěrečná aukce, přičemž vyvolávací cenou v aukci byla nejvyšší položená nabídka v druhém kole výběrového řízení.

Ta činila 1 211 500 000 Kč a více než třikrát převyšovala vyvolávací cenu ve výši 400 milionů korun. Nezávislý znalecký posudek ocenil hodnotu areálu na 1,3 miliardy korun.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery má tradici sahající až do roku 1828. Společnost je dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, dále do těžebního či lodního průmyslu. Foto: VHM
Rekordní zájem o Vítkovice Heavy Machinery. Cena? Více než 1,2 miliardy

Jméno zatím nesděleno

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce nesdělil. Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona.

Ukončení aukce ještě samo o sobě neznamená ukončení procesu. Do 27. ledna je termín pro sdělení souhlasu s výsledky aukce ze strany věřitelského výboru, zajištěných věřitelů a soudu. Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery má tradici sahající až do roku 1828. Společnost je dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, dále do těžebního či lodního průmyslu. VHM dnes jako jediný výrobce v Evropské unii zvládne produkci hlavní hřídele větrných elektráren. Dodává kontejnery na jaderné palivo nebo například klikovou hřídel pro námořní tankery. Ocelárna VHM je schopna jako jediná v EU vyrobit ingot o hmotnosti až 240 tun. 

Český internet zaplavily okamžitě po incidentu ve sněmovně ve čtvrtek 21. ledna vtipy a humorné koláže.
Česko se baví na úkor ostravského poslance Volného, podívejte se

Do prodeje šla společnost z důvodu insolvence. Tu způsobilo dlouholeté podfinancování firmy i situace na evropském a světovém trhu, kde evropský těžký průmysl čelí na jedné straně levné asijské konkurenci, na druhé straně přísné evropské regulaci. Doslova zmrazení obchodování na některých trzích přinesla letošní koronavirová pandemie.

Přesto má areál VHM značnou hodnotu díky atraktivním pozemkům v Ostravě, obřím halám umožňujícím strojírenskou výrobu, jedinečnému strojnímu vybavení i know-how společnosti.

K TÉMATU 

O společnosti Konreo, v.o.s.

Společnost Konreo, v.o.s. vykonává činnost insolvenčního správce a insolvenčního správce se zvláštním povolením. Společnost má mimo jiné zkušenosti s více než tisícem insolvenčních řízení. Mezi její činnosti patří rovněž výkon funkce likvidátora. V čele společnosti stojí advokát JUDr. Lukáš Zrůst, Ph.D., LL.M., MBA, BA (Hons).