Zakázka pro Taškent se opírá o dobré reference krnovských kolejových vozidel. V zahraničí už jezdí tisíce krnovských tramvají a vagonů.

„Dva roky trvala jednání, než došlo k podepsání kontraktu pro Uzbekistán. Nejdřív se čekalo, a pak se zase rychle spěchalo, protože jsme museli udělat dvě tramvaje prakticky během dvou měsíců. Jen samotná přeprava do Taškentu zabere celý měsíc. Máme dobrý pocit z toho, že se nám nakonec všechno povedlo, jak jsme chtěli. Pokud to dobře dopadne, tak v dodávkách do této oblasti budeme pokračovat i dále,“ uvedl generální ředitel Krnovských opraven a strojíren Petr Bezruč.

Shodou okolností na krnovských tramvajích pro Taškent odvedl velký kus práce také Bohumír Chlebovský, který je nejen zaměstnancem KOS, ale také hrdým otcem nejkrásnější české dívky České Miss 2012 Terezy Chlebovské. „Já osobně jsem dělal na tramvajích pro Taškent montáž sedadel a dveří. Dokážeme v Krnově nejen vyrábět nové tramvaje, ale řadu zakázek tvoří renovace a modernizace některých tramvajek,“ řekl Bohumír Chlebovský.

Výroba tramvají začala v Krnově ve větším měřítku asi před jedenácti lety. „Všechno začalo smlouvou o spolupráci s obchodní organizací Pragoimex v Praze. Dalo by se říci, že v tuto chvíli už vlastníme větší podíl této obchodní organizace. Pomohla nám také spolupráce s firmou VKV, kde se kolegové zabývají železnými konstrukcemi, zatímco Imex má na starosti elektrokonstrukce.

A protože nestačí tramvaj jen vymyslet, ale musí se také vyrobit, od toho jsme tady my Krnovské opravny a strojírny jako realizátoři, a to včetně technologické částí,“ dodal generální ředitel KOS Petr Bezruč.

Radek Vráblík