Slogan „Slepice do každé rodiny“ nejlépe vystihuje šílenství nastartované zdražením vajec. Výpadek v dodávkách vajec na české prodejní pulty a spekulace o jejich astronomických cenách v období Velikonoc vyvolaly honbu za vším, co souvisí s chovem kura domácího, kterému se hovorově přezdívá slípka.

Za zdražení vajec může zpřísnění legislativy, která na území Evropské unie od ledna zakazuje prodej vajec od slepic žijících v takzvaných neobohacených klecích.

Knihy s vejcemi

Češi obnovují zrušené chovy, rozšiřují kurníky a z vajíček se stává ideální dárek, který v těchto dnech potěší víc než bonboniéra.

Velikonoční vajíčkománii tradičně využívají obchodní řetězce, které oddělení potravin každé jaro zdobí vajíčkovými aranžemi a dekoracemi. Letošní situace je specifická tím, že kromě barvených vajíček a kraslic jdou na dračku i obyčejná bílá vejce, a to jak na pultech, tak v reklamě.

Dokázala toho obratně využít například prodejna knih v krnovském Prioru, kterou proslavil lupič odpálením granátu. Zákazníci zde v těchto dnech dostávají vajíčka jako bonus při zakoupení knihy.

Ve srovnání se situací na jiných místech republiky má na Krnovsku vajíčkománie poklidný průběh.

Za vejci do Polska

Stačí překročit hranici a spojit nákup levných vajec s nákupem levného benzinu, aby se cesta vyplatila.

„Dnes si více než kdy jindy uvědomujeme, jaký význam má pro nás otevření hranic. Koho by před dvaceti lety napadlo, že jednou budeme do Polska chodit nebo jezdit kdykoliv nás napadne,“ řekl bývalý starosta Úvalna Vítězslav Odložilík.

„Víte, jak nám v Úvalně ulehčuje život, když jezdíme na benzín do Polska, namísto do Krnova? Důležité také je, že hned za hranicemi je pumpa, kde berou platební karty. A na vajíčka se od nás nejčastěji jezdí do prodejny Biedronka neboli Beruška, protože tam díky platebním kartám taky odpadá problém s převáděním korun na zloté ve směnárnách,“ konstatoval někdejší starosta Úvalna Vítězslav Odložilík.

Pro něj je tradiční českopolské pálení Moren 21. března na mostě přes hraniční řeku nejen svátkem jara, ale také svátkem otevřených hranic. Podle statistiky je polská síť diskontních prodejen Biedronka nejoblíbenějším maloobchodním řetězcem ve všech zemích Visegrádské čtyřky.

Ani krnovská starostka Alena Krušinová vajíčkománii příliš nepodléhá, protože v její rodině se chov slepic udržel i v době, kdy byla vajíčka za pakatel. „Dřív jsme se s babičkou handrkovali, kdo z nás se má o slepice starat, čí jsou, a jestli je vlastně potřebujeme. Teď, když v televizi ukazují dlouhé fronty na slepice a rychle rostoucí ceny vajíček, jsme samozřejmě moc rádi, že vlastní slepice máme. Když se dívám ve zprávách jak lidé vykupují slepice, tak jsem vděčná, že jsme si chov udrželi. Babička si teď slepice předchází, a sype jim jen to nejlepší krmení. Ze sedmi slepic máme v průměru tak čtyři vajíčka denně, takže naší rodiny se fronty na slepice ani problémy s předraženými nedostatkovými vajíčky netýkají,“ prozradila krnovská starostka Alena Krušinová.