„Tato česko-americko-nizozemská aktivita, kterou koordinuje české ministerstvo obrany, je vzorovým příkladem mezinárodní obranné spolupráce a samozřejmě je také konzultována s ukrajinskou stranou a odpovídá jejím potřebám,“ uvedl během návštěvy zbrojařské továrny premiér Fiala.

Přínosy spolupráce

„Spolupráce má konkrétní přínosy pro všechny zúčastněné: na jedné straně je posilována obranyschopnost Ukrajiny, na jejímž úspěchu závisí celosvětová bezpečnost a současně tím Česká republika posiluje obranné kapacity na svém území,“ dodal.

Firma dodala první raketomety na Ukrajinu pár dní po začátku ruské agrese 24. února loňského roku. Podle mluvčího holdingu Czechoslovak Group, pod který spadá Excalibur Army, Andreje Čírtka bylo vloni Ukrajině dodáno na 100 kusů techniky. Kromě tanků T72 po modernizaci, to byly dělostřelecké systémy, raketomety a bojová vozidla pěchoty.

Tank Tomáš

Tank T72, který nese jméno Tomáš - podle prvního Československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka – obsahuje několik důležitých modernizačních prvků.

„Má posílený výkon motoru, nové komunikační systémy, digitální diagnostiku, lepší zaměřovací systémy a má také přídavné dynamické pancéřování,“ popisoval tank, který představuje velmi cennou a po hloubkové modernizaci poměrně vyspělou zbraň.

Ve Šternberku jsou schopni vyrobit těchto tanků přibližně pět měsíčně. Do továrny přicházejí často v dezolátním stavu. Pocházejí z různých armád většinou Severoatlantické aliance, zejména její východní části.

Firma, jejíž celkové tržby se podle Čírtka meziročně zvýší několikanásobně, chystá rozšíření kapacit. Plánuje výstavbu nové haly ve šternberském areálu s investicí 500 milionů korun a instalaci nových technologií v hodnotě 150 milionů korun. Za poslední dva roky navýšila továrna počet zaměstnanců o 200 na 620.

Vzkaz Fialy

Premiér Fiala, který během návštěvy továrny napsal na modernizovaný tank vzkaz ukrajinské armádě: „Statečný obráncům Ukrajiny“, si ve zbrojovce vyzkoušel kabinu prototypu vyprošťovacího vozidla TREVA-30, jehož úkolem je dostat poškozenou bojovou techniku z bojiště na její opravu.