První měsíc nového roku přinesl na Krnovsko hospodářskou krizi. Ti, kdo si mysleli, že se jim vyhne, se mýlili. S největšími problémy se setkávají strojírenské firmy, kterým odpadla řada zakázek. Jejich odběratelé v zahraničí omezili výrobu a tento dopad je cítit právě v Česku.

Některé ze strojírenských firem na Krnovsku omezily výrobu a zkrátily pracovní týden. „Více než devadesát procent naší produkce jde do zahraničí, kde krize zachvátila naše partnery. Zaznamenali jsme tak výrazný pokles objemu zakázek. Z toho důvodu jsme museli u některých profesí zkrátit pracovní týden. Tam, kde máme práce nadbytek, naopak děláme na maximum, abychom pokryli i náklady na lidi, kteří musí být doma. Máme připraveny nouzové varianty. Zatím snad propouštět nebudeme. Vybudovali jsme si tady skvělý kolektiv a byla by obrovská ztráta jej kvůli krizi rozpustit. Je nezbytné, aby českým podnikatelům pomohli politici,“ řekl Jan Bacho, majitel strojírenské firmy z Dívčího Hradu.

Do potíží se dostaly i nové firmy v průmyslové zóně u Krnova. Jednou z nich je i společnost Erdrich Umformtechnik s.r.o., která má odběratele mezi automobilovými výrobci. „Naše společnost je orientována výhradně na automobilový průmysl, který silně zasáhla hospodařská krize. V návaznosti na pokles objemu zakázek jsme ve výrobě museli omezit směnnost, na nejbližší období jsme vyhlásili čtyřdenní pracovní týden. Zatím problém řešíme především čerpáním dovolené, v některých případech však již, bohužel, musí zaměstnanci na přechodnou dobu zůstat doma s náhradou ve výši šedesáti procent mzdy. Propouštět se rozhodně nechystáme, připravujeme nové projekty a věříme, že se situace co nejdříve zlepší a kvalifikované zaměstnance budeme opět potřebovat,“ řekl obchodní ředitel společnosti Zdeněk Diviš.

V krnovské strojírenské firmě Bašista rovněž není situace nikterak růžová. „Pokles objednávek jsme bohužel také zaznamenali. Zrušili jsme prozatimně noční směny. Lidé, kteří mají méně práce, pomáhají tam, kde je kapacita přetížena. V tuto chvíli bojujeme a sháníme další zakázky,“ řekl Květoslav Bašista, majitel strojírenské firmy.

Lidé z postižených firem se bojí o práci. „Smlouvu mi prodloužili jen do konce dubna. Co bude potom, nikdo neví. To víte, že mám strach. Doma mám ženu na mateřské a žijeme v bytě, který jsme si koupili na úvěr. Snad si práci udržím. To bylo slibů, že strojírenství má budoucnost,“ posteskl si strojař Tomáš. Ten si raději nepřeje zvěřejnit své příjmení, aby se nestal terčem možného propouštění.

Stabilitu zatím hlásí jen pár větších firem, jako jsou například Krnovské opravny a strojírny KOS s. r. o. „Práce na první kvartál letošního roku máme dostatek. Situace na strojírenském trhu je však velice špatná a nikdo neví, jak se bude vyvíjet. V tuto chvíli je největším problémem nečinost české politické scény, která by měla co nejdříve začít situaci řešit konkrétními opatřeními a ne jen populistickými výroky,“ řekl Vlastimil Šimíček, personální náměstek KOS s. r. o. Krnov.