Někdy jej „osedlává“ paní uklízečka, jindy stačí natáhnout bezpečnostní pásy a vyráží do terénu sám. Řeč je o novém robotickém čistícím stroji T380, který od podzimu brázdí uličky orlovského Albertu. Samozřejmě neunikl pozornosti nakupujících, kteří si jej nejprve prohlíželi jako opičky v zoo, postupem času si k němu ale vybudovali až přátelský vztah.

Je totiž spolehlivý, nechybuje, a když mu lidé nevytvoří neprostupnou bariéru, vždy splní úkol. „Nevadí mu přesčasy, v koroně by neřešil roušku, nebere si nemocenskou…“ vtipkuje Jan Vrožina. „Akorát postupně takové stroje budou brát práci nekvalifikovaným pracovníkům, kterých je v Orlové bohužel mnoho,“ myslí si.

Jen výjimečně se musí podrobit kritice, avšak neodmlouvá. „Hlavně jak se šprajcne mezi pokladnami a stolkem se záclonami, to je pak fajn čekat s vozíkem, než se uráčí rozmyslet si, kudy to nepůjde víc,“ zažila si s ním veselou chvilku Adel Komínková. Podle některých měl jen, jako každý z nás, špatný den. Daniel Lysáček má však jasno. „Kdepak, kocovina. Noc předtím asi objížděl regály s vínem,“ směje se Orlovan na účet T380, stroje, který lidé pro jeho označení srovnávají s Hvězdnými válkami a jejími droidy R2D2 či C-3PO.

A lahve s vínem T380 skutečně objíždí. „Taky jsem na něj koukala, jel kolem vinotéky a otevřely se dveře. Čekala jsem, jestli vyjede ven… a ne. Otočil se,“ popisuje Petra Čmielová, která má jasno. „Chci ho domů!“ Možná není sama, lidé si jej totiž rychle oblíbili. „Je velmi dobře naprogramovaný. Nedrcne do kupujících, ale počká, až odejdou. Mám ho ráda,“ vyznala se Danuta Volná. „Je opravdu pozorný,“ souhlasí Alex Starsii.

Za prvních pár týdnů si T380 vyslechl od lidí více chvály, než stabilní paní uklízečka za celý svůj pracovní poměr. I to je paradox doby. Doby nastupujících robotů, o čemž v Orlové vědí své. Už loni o prázdninách totiž v nedaleké pizzerii Silvie jako v jedné z prvních restaurací v Evropě přivítali do svých řad Belu, robotickou barmanku.