Je to po dlouhých letech první nově vybudovaný potravinářský provoz v Bruntále. Podniky jako Seliko a mlékárna, kde pracovala řada lidí, už dávno ve městě skončily. Své tyčinky peče oficiálně od pondělí  na Opavské ulici v Bruntále firma HAVLÍK-OPAL. Symbolické možná je, že zde před pár lety už pekárna byla, vyráběla chleba a rohlíky.

Společnost díky rozšíření výroby mohla zaměstnat nově jedenáct pracovníků, dalších patnáct jich připutovalo z Osoblahy, kde výroba tyčinek skončila.

Z Osoblahy musí cestovat

Jednou ze zaměstnankyň, která vyráběla tyčinky již v domovské Osoblaze, je Irena Srbová. Ve výrobě pracuje už čtyři roky, tento měsíc přešla do Bruntálu. „Musela jsem si v Bruntále nejprve najít ubytování, abych měla přes týden kde být, domů jezdívám jen na víkend," řekla v den otevření provozu Srbová. Rodina samozřejmě s odlukou smířena není, ale v Osoblaze by žádnou práci žena nenašla. A peníze na život jsou prostě potřeba.

Na práci u výrobní linky s tyčinkami si zvykla během tří let v Osoblaze i Katka Suchomelová. I ona musí přes týden bydlet v Bruntále, a dojíždí na Krnovsko jen na sobotu a neděli. „Tyčinky jsem nezavrhla přesto, že mi jich rukama projdou denně tisíce. Jsou tak dobré, že je jíst budu asi vždycky. Nejraději si dávám česnekové," prozradila Suchomelová. Technologicky složitá výroba tyčinek není, každý si je však doma sám upéct v troubě nedokáže. Navíc Havlíkovi mají svůj rodinný recept.

Důležitá je kvalita surovin

Generální ředitel firmy Michal Havlík je zastáncem teorie, že všechno už bylo vymyšleno, tak jako jeho otec Josef Havlík vymyslel před dvaceti lety originální recepturu pro „Havlíkovy tyčinky".

Každá firma si podle ředitele může vybrat, zda bude dělat tyčinky tenké či tlustší a také to, z jakých surovin tyčinky peče. „Pokud vyrábí někdo jen z vody a mouky a nechá cenu vysokou, moc dlouho v naší branži zřejmě nepřežije," uvažoval Havlík.

Prohlásil, že proto v bruntálském provozu, podobně jako předtím v osoblažském, užívají jen nejkvalitnější suroviny, aby obliba tyčinek u konzumentů byla stálá. „Bohužel, oproti ostatním jsme kvůli tomu jako firma biti, jelikož prodáváme tyčinky za stejné peníze, jako třeba méně kvalitní výrobci. I když je to na úkor zisku, jde nám především o kvalitu," uvedl Havlík. Potvrdil, že firma používá zejména suroviny pocházející z bruntálského regionu a Jeseníků.

Jak vzniká křupavá tyčinka

Vedoucím výroby tyčinek je již devět let Eduard Helísek. „Recepturu neprozradím, to by byla průmyslová špionáž," usmíval se Helísek.

Sdílnější byl Josef Havlík, zakladatel tyčinkářské rodinné tradice. Bruntálský provoz firma koupila před třemi lety, a zrekonstruovala ho zcela ve vlastní režii. Zprovoznění se chopili sami zaměstnanci firmy, aby byly náklady co nejnižší. „Tady to všechno začíná," ukazoval na pytle mouky Josef Havlík, podle něhož je ideální mít sila na foukanou mouku. „Tím se dá ušetřit koruna, až koruna padesát na kilogram mouky, což při naší dřívější spotřebě mouky asi sto, sto deset tun měsíčně činí stotisícovou úsporu," ujistil Havlík. Mouku vsypávají v provozu do měchacích zařízení.

„Mouka se převeze do pekárny, tak deset hodin před zpracováním, aby se ohřála na provozní teplotu pekárny," popsal výrobu Havlík. Z mouky vymíchané těsto poté prochází řezačkami, tvarujícími tyčinky, které pak zbývá už jen upéct v peci, balíčkovat a vložit do krabic.