Zaměstnavatelé ve strojírenství si lámou hlavu, co udělá s trhem práce příchod Hyundaye, a snaží si své zaměstnance udržet nejen mzdou, ale i různými sociálními jistotami.

„Strojírenské profese byly dlouhou dobu na okraji zájmu jako méněcenné. Tento smutný omyl začal převedením učňovského školství z ministerstva průmyslu na ministerstvo školství. Současné školství klade důraz na všeobecné vzdělání, takže střední školy produkují jen další administrativní síly s maturitou, kterými je trh práce přesycen. Strojírenství přitom už dávno není obor, ke kterému patří špinavá zaprášená fabrika. U číslicově řízených CNC strojů, které stojí miliony a obrábí s přesností na tisícinu milimetru, je čisté pracoviště nutnost. Nestojí u nich dělník v umaštěných montérkách, ale vysoce kvalifikovaný operátor – programátor se znalostí výpočetní techniky. Přesto v technických oborech chybí tolik lidí, že to může být překážkou další konjunktury strojírenství. Nezaměstnanost je sice vysoká, ale uchazečům chybí vzdělání i praxe. Existuje rozšířený mýtus, že rekvalifikací lze nadělat z kuchařů frézaře, ale to je nesmysl. Rekvalifikace jako všelék na nezaměstnanost propagují úředníci, kteří nikdy ve fabrice nepracovali,“ popsal situaci ředitel Okresní hospodářské komory (OHK) Jaroslav Balcárek.

Také zaměstnavatelé ze své praxe potvrzují, že přes rekvalifikace cesta nevede. „Měli jsme ve firmě už devět lidí z úřadu práce na rekvalifikaci, ale po roce tu zůstal jediný, a i ten přes veškerou snahu dosahuje tak na šedesát procent průměrného výkonu. Úřady práce ví co potřebujeme, ale jejich hledání je marné. Proto zkoušíme novou cestu ve spolupráci se základními školami. Naši potenciální zaměstnanci dnes sedí v osmých a devátých třídách,“ popsal zkušenosti své firmy Květoslav Bašista, který láká zaměstnance nejen na nadprůměrné mzdy, ale také na sociální jistoty. Platí 95 procentům zaměstnanců penzijní připojištění, a polovina z nich má dokonce firmou hrazené také životní pojištění.

Vazby zaměstnanců na firmu posilují také společné večírky, fotbálek, bowlingové turnaje, nebo zájezdy na veletrhy. „Kdo dobře pracuje, musí mít pocit, že si ho firma váží. Snažíme se spojit moderní přístup k zaměstnancům také s podporou společenského života ve městě,“ dodal Květoslav Bašista, který sponzoruje krnovský hokej, fotbalový klub Chomýž, má svůj vlastní bowlingový i tenisový klub, hraje za něj Neafo tým Lom, sponzoruje Krnovské hudební slavnosti, taneční kroužky a řadu dalších aktivit.