Jaroslav Janča z Vrbna pod Pradědem si se zájmem přečetl v Deníku článek o nezaměstnanosti v bruntálském okresu. Tvrdí, že by nezaměstnanost nemusela být nejvyšší v zemi, pokud by chtěli místní lidé pracovat. Podle jeho názoru tomu tak není.

„Mám strojírenskou firmu ve Vrbně pod Pradědem. Sice malou, ale šlape. Na pracáku jsem měl požadavek na pracovníka více než rok. Ozval se jen jeden, který usoudil, že nástupní plat ve výši třinácti tisíc korun je málo, a že být na pracáku je lepší," řekl Jaroslav Janča.

Hledal pozemek ve Vrbně

Právě nezájem lidí pracovat je podle mínění Jaroslava Janči důvod, proč pracovní úřad praská ve švech. Sám chtěl prý ve Vrbně pod Pradědem nalézt vhodnější prostory pro své podnikání, město mu ale podle něj nevyšlo vstříc.

„Pan Janča skutečně projevil zájem tuším v roce 2011 žádostí o konkrétní pozemek na výstavbu haly," řekla vrbenská starostka Helena Kudelová. Starostka nesouhlasí s tím, že by město nechtělo vyjít živnostníkovi vstříc.

Jaroslav Janča totiž projevil zájem o parcelu mezi benzinovou stanicí a domy s pečovatelskou službou na začátku Vrbna pod Pradědem ve směru od Bruntálu. „Pozemek územním plánem není určen jako zóna podnikání, nýbrž pro bytové a občanské stavby. A to byl důvod pro nesouhlas zastupitelstva s prodejem," vysvětlila neshodu se živnostníkem starostka Kudelová.

V době žádosti ve městě přitom jiné vhodné parcely k průmyslové výrobě chyběly. „Pan Janča si vyhlédl pozemek, který nebylo možno podle jeho představ použít, a město nemělo možnost nabídnout obratem jiné řešení z pozemků ve vlastnictví města," dodala starostka

Stěhuje se do Šternberku

Vrbenský živnostník si mohl vybrat z pozemků v tamních bývalých areálech průmyslových podniků, které postupně také zčásti nacházejí nové vlastníky. Podobně, jako to v posledních čtyřech nebo pěti letech udělalo hned několik firem: ATQ, Urbaník či IPG v areálu Odetky.

Další podnikatelské subjekty fungují v areálu bývalých jatek. Také vlastník areálu někdejšího Dřevokombinátu pronajímá své pozemky podnikatelům. Vrbenští zastupitelé letos schvalují nový územní plán města. Ani v něm zpracovatel ÚP v podstatě nezřizuje nové plochy pro průmyslovou výrobu.

Důvodem jsou stávající nevyužité plochy ve městě, které jsou navíc zasíťované a komunikačně přístupné. Jsou to ale plochy, které již nejsou ve vlastnictví města. O ty ale neměl Janča zájem. Naopak se rozhodl z města coby živnostník odejít.

„Výrobu v červenci přesunu do Šternberku. Když jsem hledal zaměstnance ve Vrbně, přišel jediný, a ještě nebyl spokojený. Pozemky, které jsem chtěl, jsem nezískal. Pro strojařinu jsem si našel nové sídlo. Ve Šternberku je to o něčem jiném. Pracovníci se jen hrnuli, práci získá deset lidí. Přitom výroba mohla pokračovat ve Vrbně pod Pradědem," sdělil Janča.