Bylo 9. července 2002, když na oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice (KHN) vedl zakladatel české spondylochirurgie Otto Vlach operaci skoliózy páteře předním přístupem (přes břišní nebo hrudní dutinu - pozn. red.), Třiašedesátileté pacientce při ní sešroubovali pět obratlů.

Od té doby uplynulo 20 let a v nemocnici úspěšně funguje Centrum nemocí páteře a pohybového aparátu, jedno ze tří pracovišť, které pravidelně provádí operace dětských skolióz. Toto úzce specializované pracoviště patří do sítě 22 akreditovaných spondylochirurgických pracovišť v České republice, zabývajících se komplexní problematikou chirurgického ošetření nemocí celé páteře.

Napojování obchvatu, Karviná, 7. července 2022.
V Karviné se připravte na kolony, napojování obchvatu začalo

Od roku 2008 vede oddělení primář David Buzek, který na tomto pracovišti pracuje od jeho založení. Připomíná, že spondylochirurgie se za posledních 20 let dynamicky vyvíjela jak v implantátech, tak v operační technice.

„V současné době už přední výkony neděláme. Operace s přístupem k páteři přes břišní nebo hrudní dutinu byly náročnými výkony jak časově, tak technicky, protože vyžadovaly přítomnost břišního, případně hrudního chirurga. Také pro pacienty byl tento výkon v rekonvalescenci náročnější. Nyní provádíme výkony hlavně mininvazivně s mnohem menšími krevními ztrátami. Velkým posunem je i časově kratší operační výkon,“ říká primář oddělení chirurgie páteře David Buzek.

Bohumín, 8. července 1997.
Povodně 1997, peklo v Bohumíně, vzpomínají starosta Vícha a šéf strážníků Vach

Podle něj si spondylochirirgické pracoviště v KHN za 20 let vybudovalo dobrou pověst nejen v kraji, ale i v celé republice. „Pacienti za námi přijíždějí z celého Česka, což považujeme za známku jejich spokojenosti. Vytvořili jsme svou filosofii pracoviště postavenou na kvalitní a individuální péči o pacienty. Úspěch mají i naše přednášky na odborných kongresech. Do budoucna je pro nás zásadní udržovat kvalitu péče a počty ošetřených pacientů, sledovat nové trendy a zavádět nové postupy,“ dodává primář Buzek.

V roce 2002 provedli lékaři v KHN 57 operací páteře. O rok později už to bylo 254 operací. Nyní provedou lékaři v KHN až 300 operací páteře ročně. Nejčastěji se jedná o nápravu degenerativních onemocnění, tedy mininvazivní stabilizace bederní páteře, kterých se ročně provede okolo stovky. Lékaři dále zoperují zhruba čtyři desítky krčních páteří a třetím nejčastějším výkonem jsou operace výhřezů meziobratlových plotének.