Speciálně vyškolený úředník pak zavítá k údajnému „čmoudilovi“ domů a poradí mu, co by měl udělat lépe. Aplikace rozdělila opavskou veřejnost na dva tábory. Jedni jí nadšeně tleskají, další web označují za udavačský.

Oproti některým jiným aplikacím „na trhu“ uvidí údaje, tedy nahlášené adresy, podle náměstka primátora Michala Jedličky jen samotní úředníci. Systém má fungovat tak, že lidé upozorní úřad a úřad pak doporučí dané osobě, jak může topit lépe a méně znečišťovat životní prostředí. Web má tedy mít jakýsi pozitivní a preventivní nádech, nic se smyslu „práskni svého souseda“.

Svatebni veletrh v OC Breda, 5. února 2022 v Opavě.
Jak prožít dokonalou veselku, Bredou zněly svatební zvony, byl u toho i Deník

„Určitě to nemá sloužit nějakému udavačství a v žádném případě se nejedná o takzvanou bonzáckou aplikaci. Chceme tak podpořit lidi, kteří si vyměnili kotle a jejich soused v tom třeba váhá. Tím pádem jej v aplikaci označí a první krok bude takový, že pracovník, který byl přijat na odbor životního prostředí a který je placen z dotace, danou lokalitu navštíví a vysvětlí mu, jakým způsobem si může o změnu kotle požádat. Chceme chránit zodpovědné proti těm nezodpovědným,“ tvrdí Michal Jedlička.

Jenže s tímto názorem se mnozí Opavané neztotožňují a myslí si pravý opak. „To se jako budeme zase udávat? To už tady bylo několikrát, ne? Já zapomněl, historie se opakuje,“ míní jeden z pisatelů na Facebooku. Další narážejí na to, že ne každý kouř, který jde z komínu, je hned závadný. Třeba ten, který vzniká při samotném zatápění.

Nové schéma opavských trolejbusů, které začne platit od 1. března 2022.
Revoluce opavských trolejbusů se blíží: nové číslování, trasy a rušení linek

„Stránka vůbec neobsahuje žádnou osvětu o tom, jak vlastně vypadá špatné spalování. Takže očekáváte, že každý bude bonzovat, když uvidí jakýkoli kouř. Nezískáte nic, budou udávat ti, kteří udávali i bez webu. Stejně neinformovaní jako předtím,“ konstatuje další komentující s tím, že jde jen o rozdělování společnosti.

Aplikace už si však našla i řadu příznivců. „Mít možnost upozornit na jedince, kteří nejsou schopni topit tak, aby neotravovali druhým život, nepovažuji absolutně za bonzáctví, ale za super nápad, jak konečně dojít spravedlnosti,“ domnívá se další diskutující.

Pokuty až pak

Jak již bylo zmíněno, tak novou stránku www.smradosi.cz město zafinancovalo z dotace, stejně jako je z ní placen i úředník, který bude zvonit u lidí doma. „Jde o člověka, který se velmi dobře orientuje v aktuálních dotacích a v dané problematice a samozřejmě v životním prostředí. Jde spíše o poradenskou funkci,“ dodává náměstek.

Takto dnes vypadá vybydlená opavská Karnola.
Vybydlená opavská Karnola budí strach. Co mohou dělat sousedé bývalé textilky?

V první řadě tedy budou nahlášení hříšníci podle magistrátu upozorněni a pracovník jim bude pomáhat při seznámení s dotačními možnostmi. Až pokud by nedošlo k nápravě a z komínu se dýmilo opakovaně, přijdou prý na řadu sankce.