Je krátce po půl desáté ráno a před radnicí v Radvanicích zastavuje kamion s karlovarskou poznávací značkou.

„Říkal jsem vám, že Těšínská ulice je dlouhá – od Havířova až po centrum Ostravy,“ říká, s úsměvem skrytým pod rouškou, radvanický starosta Aleš Boháč poté, co řidiče navigace navedla do vedlejších Bartovic.

Ilustrační foto.
Ministerstvo zdravotnictví: Moravskoslezský kraj má 456 nakažených

„Nedivte se, řidič vyjížděl v jednu ráno, my pak ve tři,“ obratem pozitivně hlásí ředitel karlovarské společnosti Pick Up 24h Jan Malík – firmy, která pro zdravotnický koncern Batist Medical dodává odhadem dva metry vysoké a metr široké i hluboké automaty.

SORTIMENT Z ROUŠKOMATŮ

Pořizovací hodnota jednoho stroje je asi 350 tisíc korun bez vybavení. Pick Up 24h je však Batistu Medical jen pronajímá, navíc v této době za solidárně poníženou částku.

Už dnes se v těchto strojích, a to nejen v Radvanicích a Bartovicích, ale napříč městem, objeví zdravotnický a ochranný materiál.

Požár členitého rodinného domu ve Slezské Ostravě s velkou škodou.
OBRAZEM: Ohnivý víkend na Ostravsku, plameny šlehaly hlavně z rodinných domů

Celkem na jednadvaceti místech (blíže v rámečku pod článkem k tématu) budou v průběhu zítřka k dostání klasické roušky, respirátory třídy FFP2, ochranné rukavice i dezinfekce.

Respirátor z „rouškomatu“ stojí 240 korun, dva kusy klasických roušek 40 korun, lahvička dezinfekčního gelu 150 korun a balené rukavice 30 korun.

„Naše stroje jako jedny z mála dokážou vydávat roušky a respirátory tak, jak mají. Nedochází k jejich shození dolů po spirálách, kde by se lehké roušky mohly zaseknout, ale stroje jsou vybaveny pásovým mechanismem a výtahem a roušky sjedou až k výdejním dvířkám,“ vysvětluje Jan Malík.

BRZY I PLATBA KARTOU?

Bílé stroje, které pracovníci na vytipovaných místech pečlivě usazují a zapojují k připravené elektřině, zatím neumožňují bezkontaktní platbu bankovní kartou, přijímají nyní všechny mince, sto- a dvousetkorunové bankovky.

Pneuservis TG PNEU v Havířově.
U pneuservisů v Ostravě bude náprask. Koronavirus posunul sezónu přezouvání

„Kvůli uzavření hranic máme problém s dodávkou bezkontaktního platebního systému, ale jakmile budou dodány, nainstalujeme je obratem do všech strojů,“ ujišťuje Jan Malík a přesouvá se na další místo instalace.

Obdobné stroje už od minulého týdne využívají lidé v Brně a obdobný zájem společnost Batist Medical, která do nich dodává své vlastní výrobky, očekává i v Ostravě.

„Máme v Ostravě tříčlenný tým, který bude jednotlivé rouškomaty doplňovat na základě jejich telemetrického vyhodnocení v reálném čase. Dvoučlenný servisní tým má také Pick Up 24h, takže se o stroje bude starat pět lidí,“ podotýká obchodní ředitel Batist Medical Pavel Doubrava s tím, že rouškomaty budou od příštího týdne v omezeném množství poskytovat za 25 korun patrně i nanoroušky, jejichž drtivou většinu musí výrobci odevzdávat primárně ministerstvu.

Římskokatolický farní kostel svatého Františka a Viktora v městské části Hrušov, 10. prosince v Ostravě.
Velikonoční vigilie: Zapalte na Bílou sobotu za okny svíčku, vyzývají biskupové

„Oceňuji tuto nabídku Batistu Madical, připadalo mi fér, abychom tyto automaty dokázali dostat nejen k nám, ale i na co nejvíce míst napříč Ostravou,“ vysvětluje Aleš Boháč, též předseda sboru ostravských starostů, který jako takový s firmou Batist Medical takzvané „rouškomaty“ pro Ostravu ujednal.

K TÉMATU

KDE V OSTRAVĚ BUDOU ROUŠKY?
Slezská Ostrava
4 (radnice, ZŠ Bohumínská, kulturní dům Heřmanice, bývalá hasičárna v Muglinově)
Jih4 (náměstí Ostrava-Jih, podchod u Venuše, Náměstí SNP, u prodejny Albert u zastávky Antonína Poledníka)
Radvanice a Bartovice2 (radnice, hospoda Ramses)
Poruba2 (Florida, Alšovo náměstí)
Vítkovice2 (Náměstí Jiřího z Poděbrad, radnice)
Mariánské Hory a Hulváky 1 (Mariánské náměstí)
Třebovice1 (křižovatka Třebovické ulice a 5. května)
Martinov1 (radnice)
Svinov1 (radnice)
Hrabová 1 (Tesco)
Stará Bělá 1 (Zdravotní středisko Stará Bělá)
Polanka nad Odrou1 (radnice)