Úbytek hostů pociťuje například Milan Ferenc, jemuž v Karviné patří šest restaurací. "Lidí chodí spíše méně, restaurací totiž přibývá a ty nám odlákávají klienty. Odhaduji, že ročně se v Karviné otevřou tři až čtyři restaurace, například na náměstí je jedna nová a u Prioru jsou dvě navíc. Patříme sice mezi největší prodejce piva v regionu, ale naše výtoč už zdaleka není taková jako před dvěma nebo třemi lety," řekl podnikatel.

Hospodářský růst kraje, který je podle ekonomů nejrychlejší v republice, údajně nepociťuje ani ostravská restaurace Dakota. "Chodí pořád jedni a ti samí lidé," řekl ČTK její číšník. František Seidl, majitel restaurace U čmeláka tvrdí, že výplatní termíny pořád hrají svou roli. Tehdy se totiž jeho hostinec, který leží na hlavní cestě mezi Ostravou a Opavou, zaplní. "Tržby za poslední rok jsou menší než loni, lidé spíše nemají peníze, je znát, když je před výplatami," řekl. Dodal, že ještě před dvěma lety zaměstnával čtyři lidi, dnes si musí vystačit jen s jednou zaměstnankyní.

V Moravskoslezském kraji rychle klesá nezaměstnanost, za poslední čtyři měsíce byl pokles nepřetržitý. Od loňského května vyřadily úřady práce z evidence rekordních asi 16 000 lidí, nyní jich evidují zhruba 75 000. Z nich více než 69 000 by mohlo okamžitě nastoupit do práce. Během května se krajská míra nezaměstnanosti snížila o půl procentního bodu na 10,9 procenta, oznámily úřady práce.

V celé ČR je průměr 6,4 procenta. O dynamický růst kraje se zasloužily zejména investice jihokorejské automobilky Hyundai a dalších zahraničních firem, expanze tradičních podniků, rozvoj vývojových a výzkumných center, vznik klastrů a jejich spolupráce s vysokými školami i rychlejší budování silnic, zejména dálnice D47 z Lipníku nad Bečvou k hranicím s Polskem.

Lidem v Moravskoslezském se žije lépe než dříve. Dokládá to nejnovější výzkum veřejného mínění, kterého se zúčastnily téměř 2000 lidí. Změny k lepšímu vnímá 84 procent z nich, což je o pětinu více než před rokem. Průměrná mzda v kraji za první čtvrtletí vzrostla o 7, 4 procenta na 18 422 korun a je zhruba 2 000 korun pod celostátním průměrem.