Každý z jesenických produktů je ryze specifický a nenapodobitelný. Řeč je o kvalitních výrobcích šetrných k životnímu prostředí, které vznikají pod šikovnýma rukama obyvatel Jeseníků. Své produkty a služby označují místní výrobci a poskytovatelé služeb modrým jesenickým zvonkem, což je regionální značka s názvem JESENÍKY originální produkt.

Když med, tak od Kolomého

Právo používat regionální značku mají například ti, kteří vyrábí své výrobky tradičními postupy, z místních surovin nebo ručně.

Obyvatelé regionu koupí lokálních produktů podpoří místního výrobce, a zároveň se mohou spolehnout na kvalitu a originálnost jeho výrobků. Výzva je to i turistům, kteří si mohou domů odvézt typický suvenýr z Jeseníků. Už padesátiletou tradici má výroba medu ve včelařské farmě Jana Kolomého ze Starého Města u Bruntálu. Jeho jesenické druhové biomedy jsou také regionálním produktem.

Každý z Kolomého medů je specifický. Pohankový není vhodný do čaje. Obsahuje rutin, jenž po zalití horkou vodou získá nezvyklou, výraznou chuť. „Naopak jsou do čaje výborné lipové medy, čistí dýchací a trávící ústrojí. Na to jsou úplně perfektní. Pro nás nejtypičtější a nejlepší je asi lesní med. Na ten jsme v Jeseníkách zvyklí," řekla projektová manažerka Místní akční skupiny (MAS) Hrubý Jeseník Zuzana Metelková.

Je to právě MAS Hrubý Jeseník, která jesenickým výrobcům pomáhá se získáním certifikátu JESENÍKY originální produkt. „Certifikát je formou prezentace našeho regionu. Věříme, že začne o certifikát usilovat ještě víc zájemců, rádi podáme pomocnou ruku každému," uvedla Zuzana Metelková.

Jeseníky: sklo i kovařina

V katalogu regionálních výrobců je i vrbenská sklárna Jakub. Krásné a nevšední jsou zdobené číše, karafy i džbány, největší zakázkou v historii sklárny bezesporu byly dárkové předměty pro brněnský summit ministerstev zemědělství Evropské unie. „Sklárnu mají v Mnichově již sedmnáct let. Můžete přijet, sklárnu si projít, ukážou vám proces výroby skleničky, kterou si nakonec můžete i koupit," popisovala Metelková.

Iveta Strnadová z Vrbna pod Pradědem vyrábí pro změnu šperky a vitráže, mozaiky, obrázky i lampy. Každý její výrobek má svého specifického ducha. Pro výrobky z ovčího rouna je zase možné zajet do Stránského. Radost si tam dělají příchozí plstěnými kabelkami, mošnami nebo peněženkami z rouna původních valašských ovcí. Na své si přijdou v Občanském sdružení Stránské i děti každá ovečka má své jméno, a je možné se s nimi i pomazlit.

Petr Jeřábek z Jindřichova je uměleckým kovářem. Dvacet let vyrábí náramky, prsteny, přívěsky, kované svícny, dveřní kování, panty, kliky, klepadla na dveře, zábradlí, mříže, ploty, brány, exteriérový a interiérový nábytek a další nádherné věci. „Používám tradiční technologie a materiály jako železo, ocel, nerez, mosaz a měď," prozradil regionální výrobce Jeřábek.

Značku získali i ubytovatelé, připravují se zážitky

V letošním roce se nově ucházely o certifikaci i ubytovací zařízení. Značku mohly získat ta, která nabízejí nejen kvalitní ubytování šetrné k životnímu prostředí, ale i kvalitní informace o regionu, nebo jsou přínosem pro zachování tradičního vzhledu budov či rodinné tradice nabídky ubytování.

Ubytování U Skřivánků v Ludvíkově například bylo vybudováno v budově školy z roku 1889. Majitelé se snaží zachovat tradiční ráz budovy při současném moderním vybavení. Stejně postupuje i společnost Pradědský lesní závod, který je vlastníkem horské Vily Heda.

V blízké budoucnosti se chystá také certifikace zážitků. Turistům již nestačí krásná jesenická příroda, chtějí víc, chtějí zážitek v přírodě, adrenalin a zábavu.