Zaměstnanci vrbenských skláren jsou nyní na nucené dovolené. Není to však pro ně období odpočinku, ale chmurného očekávání budoucnosti.

Sklárny výrobu patrně hned tak nespustí. Sklárny Vrbno pod Pradědem patří pod krachující akciovou společnost Crystalex. Ta je součástí holdingu Bohemia Crystalex Trading (BCT).

Vedení mateřské společnosti Bohemia Crystalex Trading sklářům naslibovalo šedesát procent platu. V prosinci se zapřisáhlo, že se v pondělí 19. ledna sklářské pece znovu rozjedou. Dnes je jasné, že šlo skutečně jen o sliby. Zdeněk Valenta věří v rozjetí fabriky. Hned tak to ale podle něj nebude, i když závodu nechyběly zakázky z Ruska ani ze Skandinávie.

Valenta dělal ještě donedávna ředitele vrbenských skláren, pak z něj zničehonic bossové holdingu BCT udělali jen vedoucího provozu. „Do půl roku by se část výroby mohla znovu rozjet. Ve čtvrtek jednáme spolu se zástupci dalších závodů s insolvenční správkyní o udržení provozu a předcházení možným škodám,“ řekl Zdeněk Valenta.

V chodu zůstávají kotelny, aby v mrazech nedošlo ke škodám na majetku fabriky. Pracovat chodí i účetní, obětavá žena, kterápomáhásvým kolegům, a přitom je též bez výplaty. Bez práce a navíc i bez slibovaných výplat mezd zůstal spolu s dalšími třicetiletý Petr Marek.

Do závodu nastoupil ihned po vyučení. „Mám půjčky, hypotéky. Máme dvě malé děti a nevíme, z které do které. Nebýt rodičů, umřeme asi hlady,“ ulevil si muž. Vinu za současnou situaci klade managementu Crystalexu, potažmo mateřské společnosti Bohemia Crystalex Trading.

„Od 9. prosince jsme doma, a nikdo pro nás nic neudělal, vůbec,“ dodal Petr Marek. Výpověď ve Vrbně zatím ale nikdo nedostal. „O dalším vývoji – pracovněprávní vztahy, prodej firmy, myšleno celého Crystalexu, případně o dalším vývoji v provozech Karolinka, Vrbno pod Pradědem – se rozhodne až po vyhlášení úpadku Crystalexu, který by měl být řešen konkurzem,“ prohlásil mluvčí Karel Samec.

Je na insolvenčním správci, který firmu i její prodej řídí, pro jaká řešení se rozhodne. Samozřejmě sesouhlasemvěřitelů. Předseda představenstva holdingu BCT Radovan Květ je podle zpráv Českobudějovického deníku z 11. ledna jedním z těch, kteří mají zájem o koupi firmy, jakmile ji konkurzní řízení očistí od dluhů.

Informaci se zatím nepodařilo potvrdit. „Ve sklárnách rozhodně ztrátová výroba nebyla, o čemž svědčí právě zájem jednoho z majitelů holdingu o koupi Crystalexu,“ podotkla vrbenská starostka Helena Kudelová.

Vrbenským sklářům může do doby prodeje pomoct stát

Společnost Crystalex požádala stát o zajištění výroby i ve vrbenské sklárně, než ji získá nový majitel. Stát za určitých podmínek souhlasí.

Vedení společnosti Crystalex po dohodě s insolvenčním správcem oslovilo ministra financí se žádostí o zajištění financování provozu, které by umožnilo zajistit výrobu ve společnosti od prohlášení konkurzu do prodeje novému majiteli. Zatím ale vrbenští skláři musí zůstat chtě nechtě na nucené dovolené.

Mnozí už nervově nevydrželi a podepsali výpovědi dohodou a tedy z podniku definitivně odešli. „BCT žádala stát ve chvíli, kdy musela zastavit své provozy kvůli tomu, že banky jí odčerpaly veškeré finance,“ řekl k podání žádosti mediální zástupce holdingu Bohemia Crystalex Trading (BCT) Karel Samec.

Ministr na žádost slyšel, chce ale jasná pravidla. „Všemi současnými vlastníky bude neprodleně předložen jimi schválený realistický plán restrukturalizace a prodeje životaschopných segmentů společností,“ uvedl ve zprávě z 13. ledna ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr je seznámen se zájmem o koupi jednotlivých podniků. „Mohu jen s lítostí konstatovat, že se současní vlastníci za čtyři měsíce nebyli schopni dohodnout na účinném restrukturalizačním plánu,“ sdělil ministr. Dále si Miroslav Kalousek přeje, aby finanční injekce z peněz daňových poplatníků neskončily kvůli managmentu holdingu v nenávratnu.

K jeho postoji přispěly také četné žádosti odborových organizací. „Skupina BCT i společnost Crystalex, které se celá záležitost v současnosti primárně týká, vítají iniciativu ministerstva financí k zachování zaměstnanosti ve sklářských výrobách,“ informoval mluvčí holdingu Karel Samec.

Společnosti Crystalex a Kavalier podle slov mluvčího předloží ministerstvu financí v co nejkratší době realistický návrh alespoň částečného uvedení Crystalexu, tedy i vrbenské sklárny, do provozu spolu s návrhy postupu při vyhledání investorů. Během moratoria prý restrukturalizační kroky a následný prodej nebyl možný.

„Věřitelé upřednostňovali urychlený prodej bez vynaložení dodatečných zdrojů,“ doplnil Karem Samec. Prodávat sklárny lze však až po vyhlášení úpadku a následném prohlášení konkurzu. Vyhlášení úpadku mohou skláři očekávat v horizontu týdnů. Prodej bude řídit insolvenční správce.

„Financování konkurenceschopných provozů v rámci konkurzního řízení pomůže překlenout firmě složité období a umožní větší výtěžnost konkurzu. Navíc při zachování alespoň částečné zaměstnanosti,“ slíbil Karel Samec.

Prohlášení ministra financí

K žádosti, kterou obdrželo ministerstvo financí od společností BOHEMIA CRYSTALEX TRADING a.s., CRYSTALEX a.s. a SKLÁRNY KAVALIER a.s. a na žádosti odborových organizací ministr financí sděluje: Jsem připraven se aktivně podílet na řešení stávající situace s cílem maximálně udržet zaměstnanost za následujících podmínek:

Všemi současnými vlastníky bude předložen jimi schválený realistický plán restrukturalizace a prodeje životaschopných segmentů společností. Jsem informován o celé řadě vážných zájemců o koupi jednotlivých podniků. Mohu však s nimi doposud jednat pouze v tom smyslu, že je odkazuji na jednání s vlastníky a věřitelskými bankami.A to přesto, že již v září stát naléhal na rychlou restrukturalizaci a prodej.

Mohu jen s lítostí konstatovat, že se současní vlastníci za čtyři měsíce nebyli schopni dohodnout na účinném restrukturalizačním plánu. Zdůrazňuji, že stát není spoluvlastníkem společností a nevykonává v orgánech společností žádná vlastnická práva. Případná intervence veřejných prostředků na podporu provozního financování musí být podložena údaji, které vyloučí prohlubování další ztráty a nenávratnost těchto prostředků.

Ing. Miroslav Kalousek, ministr financí ČR