Schůzi všech zaměstnanců svolal generální ředitel společnosti Linaset s cílem informovat, jakou mají dále v závodech perspektivu a kam směřuje vývoj podniku, který se jako i jiné firmy na Bruntálsku potýká s finanční krizí. Všichni co měli informace od vedení získat, je získali, podrobnosti ale Václav Frgal nemíní veřejně sdělovat: „Hovořili jsme o situaci i výhledu firmy, odpovídal jsem na dotazy. Je to ale otázka domácí kuchyně a prostřednictvím médií rozhodně odmítám cokoliv v této souvislosti prezentovat.“

Od loňska odešla z Linasetu, tak jako z jiných podniků, část zaměstnanců. Firma se soustředí na automobilový, ale i elektrotechnický a spotřební průmysl, podniky těchto odvětví ale postihla krize.

Linaset zaměstnával k 1. lednu ve dvou bruntálských a jednom budišovském závodu 738 lidí. „Stávající stav je připraven k tomu, abychom nějaké období překlenuli v současné sestavě. Není ale vyloučeno, že se může kvůli vývoji na trhu ještě něco změnit,“ uvedl Václav Frgal.

Podle něj by měl stát přispět k systémovým řešením krizového stavu. „Mrzí mě, že si tuto situaci zatím nikdo z našich politiků neuvědomuje,“ posteskl si Václav Frgal. Hovoří o kleštích, do kterých zaměstnavatele vtěsnává zákoník práce. Nařizuje krizí sužovaným výrobním podnikům dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu a vyplácet tříměsíční odstupné. „Toto jsou přímo likvidační podmínky se zásadním dopadem do už tak ztížené finanční situace firem,“ vyjádřil se Václav Frgal.

Jako řešení se mu líbí návrh zástupců hospodářské komory, aby se na těchto finančních nákladech podílel stát. „Návrh zněl, jeden plat odstupného zaměstnavatel, ostatní stát. Nemyslím si, že úspora jednoho až dvou procent na sociálním zabezpečení situaci zachrání. Je třeba si konečně uvědomit, že krize nastala. Nemůžeme plánovat hospodářský růst ve chvíli, kdy výrobní fabriky ponižují objemy svých výrob řádově o desítky procent,“ zhodnotil Václav Frgal.

S tím korespondují i slova ředitele Okresní hospodářské komory Bruntál Jaroslava Balcárka: „Tento návrh tady je a osobně jej považuji za rozumný.“

Ředitel Václav Frgal neponechává nic náhodě, před několika dny se vrátil z ciziny z jednání s obchodními partnery: „Jednal jsem se zákazníky v Německu a ve Francii. Jejich vyjádření očekávám zhruba do čtrnácti dnů, do té doby je o tom zbytečné hovořit.