„Před pěti lety byl zájem o pozemky minimální. V Koutech či Rejhoticích jsme je běžně prodávali za šestnáct korun za metr čtvereční. V centru Loučné se vůbec nejvýš vyšplhala cena u pozemku, kde bylo víc zájemců, na sto korun za metr. Dnes je prodávají hlavně soukromníci a cena v Koutech se pohybuje od pěti set do tisíce korun za metr,“ říká starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek(ČSSD). Za poslední dva roky dělá Loučná už čtvrtou změnu územního plánu - na nátlak investorů rozšiřuje hranici zastavěného území. Velký zájem nutí využít i objekty,unichžby to dřív nikoho nenapadlo.
Příkladem je bývalá budova loučenského nádraží, které se proměnilo v rekreační apartmány. „Zájem nás těší, protože to přináší pracovní místa a zisk místním podnikatelům. Na druhé straně to ale trochu omezuje místní občany, když chtějí postavit domek na bydlení. Ceny jsou pro ně příliš vysoké,“ řekl Martínek. V lyžařském srdci této strany Jeseníků, v Ostružné a jejích osadách Ramzové či Petříkově, už nikdo nic nového nepostaví, protože pro rekreační objekty platí od začátku devadesátých let stavební uzávěra. „Máme sto sedmdesát stálých obyvatel, což představuje asi pětačtyřicet rodin. K tomu je na našem území 175 chat a asi osmdesát penzionů. Nepoměr je tedy zřejmý, další růst rekreačních objektů jsme museli zarazit. Plochy pro občanskou vybavenost a trvalé bydlení ale v územním plánu máme,“ uvedla starostka Ostružné Miroslava Bendeková (nez.).
O to větší je v této oblasti zájem o starší rekreační objekty. „Před několika lety jsme koupili chatu v Ostružné se šesti lůžky za 2,8 milionu korun,“ řekla majitelka, která si nepřála být jmenována. Podobné je to například na Klepáčově. „Blízkost lyžařských vleků cenu několikanásobně zvyšuje. Dříve lidé budovali chaty, jen aby mohli trávit čas mimo město v přírodě. Stačilo jim, že mohou vyrazit do lesa na houby. Stavělo se například i v Hynčině, Hoštejně nebo Maletíně. Takové chaty mimo atraktivní oblasti a ve volné krajině se dnes prodávají obtížně a ceny se pohybují ve statisících. Dnes lidé požadují blízkost vleků nebo koupání,“ řekl majitel šumperské realitní kanceláře Delta Real Jaroslav Horák.
V posledních letech zaznamenal nový trend v obcích, kde je dobrá dostupnost a vybavenost. Zachovalé chalupy se tam vracejí k původnímu účelu, tedy k bydlení. Lidé, kteří před dvaceti lety staré vesnické domy kolaudovali na rekreační účely, je teď rekolaudují zpět. „Rozhodně to není jen záležitost starší generace, která by se stěhovala na venkov na důchod. Zájem o takové bydlení mají i mladé rodiny,“ sdělil Horák.