„Nejsilnější proud tornáda zpustošil zahradu školky. Vyvrátil třicetileté borovice a připravil nás o jakýkoli zdroj stínu. Na budově školky zničil živel okna, střechu i podlahy a interiéry. Po likvidaci trosek a obnovení provozu školky jsme nutně potřebovali venkovní prostor, který bychom mohli s dětmi využívat ke hře i výuce,“ popisuje Vladislava Časná, ředitelka Mateřské školy Moravská Nová Ves.

Když RD Rýmařov nabídli svou pomoc, ředitelka přišla s nápadem postavit pro děti nový altán. "Stačilo vše zaměřit, společně doladit návrh a kolegové v Rýmařově okamžitě začali s výrobou. Samotná montáž na místě pak byla rychlá. Za tři dny jsme měli hotovo,“ vysvětluje Oldřich Němčák, projektant RD Rýmařova.

Na snímku Hrušky vlevo v roce 2018, vpravo na konci července 2021 po tornádu.
OBRAZEM: Cesta ničivého živlu. Jak se změnily oblasti zasažené tornádem

„Jsme opravdu rádi, že jsme s kolegy mohli dát školce konkrétní a rychlou pomoc, kterou děti využijí hned,“ doplňuje Oldřich Němčák.

Dřevěný altán o rozměrech 10 x 8 metrů nyní dětem umožní pobyt na zahradě i za deště. Bude sloužit také jako alternativní venkovní zastřešená třída, kde mohou trávit celý den. Současně to bude prostor pro setkávání dětí s rodiči a učitelkami. „Naše školka organizuje během školního roku spoustu akcí, kam zveme i rodiče. Altán jsme pokřtili tradičním dýňováním. Už se těšíme na vánoční zpívání a zdobení stromečku,“ dodává Vladislava Časná.

Extrémní bouřky, krupobití a především tornádo druhého nejsilnějšího stupně zasáhlo šestadvacetikilometrový pás území Břeclavska a Hodonínska.
VIDEO: Tři měsíce od ničivého tornáda na jihu Moravy. Dělníci dokončují střechy

Vedle altánu navrhla RD Rýmařov pro mateřskou školu ještě venkovní sklad určený pro úschovu hraček a vybavení pro údržbu zahrady. Také jeho výstavba zabrala pouhé tři dny. „Stěny skladu, včetně osazení oken a dveří jsme vyrobili přímo v závodě RD Rýmařov a následnou montáž ve školce jsme byli schopni provést během tří dnů,“ doplňuje David Ondra, hlavní projektant RD Rýmařova.

Společnost RD Rýmařov se zaměřuje na dřevostavby. Na trhu působí přes 50 let. Za tu dobu realizovala přes 25 000 staveb včetně velkých developerských projektů. Ve spolupráci s vědeckým týmem ČVUT v Praze vyvíjí nové technologie výstavby.