Výstavbou plynovodní přípojky a archeologickým průzkumem pokračují po zimní přestávce práce na budování infrastruktury v druhé etapě průmyslové zóny Červený dvůr. Pokud všechno půjde podle harmonogramu, pro nové investory by měla být zóna připravena do konce letošního roku.

Společnost Strabag v zóně vybuduje splaškovou a povrchovou kanalizaci, vodovod s čerpací stanicí, elektrickou přípojku vysokého napětí a trafostanici. Dále plynovod, veřejné osvětlení, komunikace, chodníky i autobusové zastávky.

Dopravně napojí nově připravené plochy na první etapu průmyslové zóny a provede ve finále také sadové úpravy. To vše bude stát 53 milionů korun bez DPH. Vybudování infrastruktury je spolufinancováno Czechinvestem a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Státní dotace může pokrýt až 75 procent konečných nákladů.

Průzkum trhu

Současně krnovští radní minulý týden schválili záměr prodeje zasíťovaného desetihektarového pozemku, nebo jeho částí.

„Cílem zveřejnění záměru je průzkum trhu. Chceme zjistit, jaké firmy a na jak velké ploše by chtěly v průmyslové zóně podnikat. Výběr ze zájemců pak bude záviset nejen na nás, ale také na ministerstvu průmyslu a obchodu, které nám na vybudování infrastruktury poskytlo dotaci. Jednou z podmínek přidělení dotace je právě jeho souhlasné stanovisko s podnikatelským záměrem investora či investorů," uvedl místostarosta Michal Brunclík.

Projekt moderní rybí farmy Taneco

Svůj zájem o celý pozemek již dříve projevila společnost Taneco, která by zde chtěla provozovat vodní farmu na chov ryb a pěstování zeleniny průkopnickými vědeckými metodami, které usilují o uzavřený koloběh živin a vody. Na ni by měla navazovat linka na zpracování ryb, korýšů, zeleniny a bylinek do potravinových produktů.

Zatímco ve Frýdku-Místku společnost Teneco už svůj podobný záměr zrušila, v Krnově s ním stále počítá. „Máme zájem o odkoupení pozemků ve vnitřním prostoru mezi obslužnými komunikacemi o přibližné výměře 10 až 11 hektarů. Realizace projektu představuje investici ve výši 800 milionů korun plus 200 milionů korun na provoz.

Projekt vytvoří 185 nových pracovních míst, přičemž minimálně padesát procent je plánováno pokrýt rekvalifikovanými nezaměstnanými," uvedl v žádosti o krnovské pozemky v druhé etapě průmyslové zóny předseda představenstva společnosti Taneco Miroslav Škrabal.

„Krnovské lokality si Taneco cení zejména kvůli výborným podmínkám v kvalitě i ve vydatnosti vodního zdroje," doplnila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Za firmou Taneco stojí senátor František Čuba, který měl v době reálného socialismu pověst slušovického vizionáře.