Iktus je přední český výrobce jídelních setů, který se prosadil i na evropském trhu a zaměstnával na 160 lidí. Deset úspěšných let firmy vystřídalo období, v němž dochází k útlumu a postupnému propouštění části zaměstnanců. „Ve firmě jsem pracovala osm let. Teď už vím, že v nejbližších týdnech budu propuštěna stejně jako několik mých kolegů,“ posteskla si žena ze Zátoru.

Firma v minulých letech investovala do moderního vybavení hal a do nových strojů. Současná nepříznivá situace je způsobena podle vedení Iktusu zvyšováním cen energií i vstupních materiálů a zejména zpevňováním kurzu české koruny k Euru. „Zvyšující se výrobní náklady a posilování koruny bylo nezbytné promítnout do prodejních cen. Někteří obchodní partneři navýšení cen neakceptovali, a to bylo příčinou postupného ukončování některých obchodních kontraktů. Na novou hospodářskou situaci jsme byli nuceni zareagovat mimo jiné také snížením počtu zaměstnanců. Letos jsme zrušili čtyřiačtyřicet pracovních míst,“ informuje Zdislav Janča, jednatel společnosti.

Manažeři firmy bojují s nepříznivou situací tím, že představí své výrobky na dalších trzích v Evropě. „V nejbližších týdnech představíme naše produkty na veletrhu v Polsku, pak budeme chtít zaujmout zákazníky v Německu a Rakousku,“ dodal jednatel firmy. Asi 120 zaměstnanců, kteří ve firmě zůstávají, se ale o práci bát nemusí. „Podle ohlasů obchodních partnerů a spotřebitelské veřejnosti očekáváme, že v září bude naše produkce opět naplněna bonitními zakázkami. S rušením dalších pracovních míst už nepočítáme,“ dodává Zdislav Janča.

Vedení Zátoru považuje fungování firmy v obci za klíčové. „Iktus je u nás klíčovým zaměstnavatelem. Problémy mohou nastat u každého podnikatelského subjektu. Myslím, že situace je částečně způsobena i nerovnými podmínkami, které u nás mají tuzemští a věčně dotovaní zahraniční podnikatelé. Pro nás je důležité, že další propuštění není plánováno a spíš se čeká obrat k lepšímu,“ uvedla Salome Sýkorová, starostka Zátoru.