"My nic takového neplánujeme. Je to logistické centrum armády ČR a tak to také zůstane," uvedl premiér k Sílovým obavám, zda se centrum nezmění například na základnu NATO nebo amerických vojáků. Fiala připomenul, že pobyt zahraničních vojáků na českém území je pod kontrolou Sněmovny.

Mošnov - Dny NATO, ilustrační snímek.
Armáda ČR posiluje! V Mošnově vznikne obří vojenské centrum, pomáhat bude i NATO

Ministerský předseda zopakoval, že tento měsíc má být podepsáno memorandum se zástupci Moravskoslezského kraje, které umožní bezúplatný převod pozemků poblíž letiště. Souhlas s dokumentem musí ještě předtím vyslovit výkonné orgány kraje, následně začnou přípravné a projektové práce. Samotná výstavba centra by měla začít v roce 2024. Projekt centra je podle premiéra dokladem toho, že to ČR myslí vážně se zvyšováním své obranyschopnosti a výdajů na obranu.

Zástupci kraje včetně hejtmana a poslance ANO Ivo Vondráka mají na vybudování centra zájem, uvedl Fiala. Projekt centra, které bude napojeno na leteckou, železniční i silniční infrastrukturu, totiž bude znamenat stovky nových kvalifikovaných míst, podotkl premiér. "Nevidím moc smysl vypisovat referendum ve věcech, které se týkají bezpečnosti a obrany," řekl Fiala na poslancův dotaz týkající se případného plebiscitu.

Letecké záběry z paluby vrtulníku na ostravské letiště v Mošnově při akci Dny NATO.
Vojenské centrum v Mošnově? Landovský: Očekávání NATO v logistice jsou značná

Záměrem Armády ČR je podle ministerstva obrany využít pro potřeby centra část sil a prostředků praporu podpory nasaditelných sil v Rakovníku o velikosti roty, tedy zhruba 300 osob. Část bude zajištěna náborem a vzniknou nová pracovní místa i pro civilní zaměstnance," uvedlo již dříve ministerstvo.