Jak dlouho se potýkáte s nastalými potížemi?

Naše firma je zaměřena na různá odvětví průmyslu, automobilový, ale i elektrotechnický a spotřební. Všechna tato odvětví jsou krizí postižena. Já hovořím o krizi už někdy od září minulého roku.

Minulý týden jste měli schůzi se zaměstnanci, kde jste jim sdělili, co dál…

Ano. Vždycky jsme byli otevření. Snižování výroby se týká celé firmy, proto komunikujeme se všemi zaměstnanci. Účast byla ne-li sto, tak více než devadesátiprocentní. Hovořili jsme o situaci i výhledu firmy, odpovídal jsem na dotazy. Je to ale otázka domácí kuchyně a prostřednictvím médií rozhodně odmítám cokoliv v této souvislosti prezentovat.

Kolik lidí a v jakých provozech zaměstnáváte?

Situace se mění ze dne na den. Vše závisí na aktuální situaci na trhu. Stávající stav je připraven k tomu, abychom nějaké období překlenuli v současné sestavě. Není ale vyloučeno, že se může kvůli vývoji na trhu ještě něco změnit. K 1.lednu jsme zaměstnávali 738 lidí ve dvou bruntálských a jednom budišovském závodu. Vloni v září to bylo asi 800 osob.

Pomáhá někdo fabrice hledat řešení, jak z krize ven?

Mrzí mě, že si tuto situaci zatím nikdo z našich politiků neuvědomuje. Reagovat na potíže musíme sami. Chyba je i v systému výplat odstupných.

Čím stát může pomoci, co je systémově špatně?

Myslím si, že je dnes každý zaměstnavatel v kleštích. Zákoník práce říká projednejte organizační změnu, dejte dvouměsíční výpovědní lhůtu a tříměsíční odstupné. Toto jsou přímo likvidační podmínky se zásadním dopadem do už tak ztížené finanční situace firem.

Máte nějaký recept, jak z bludného kruhu ven?

Je nanejvýš důležité, aby konečně pomohli lidé, kteří mají tuto možnost v rukách, a to není nikdo jiný než stát a vláda. V opačném případě Linaset ani jiné výrobní podniky nemají šanci přežít. Je třeba si konečně uvědomit, že krize nastala. Nemůžeme plánovat hospodářský růst ve chvíli, kdy výrobní fabriky ponižují objemy svých výrob řádově o desítky procent.

Vyslovil někdo konkrétní návrh?

Jediný návrh jsem vyslechl od zástupců hospodářské komory, aby se na těchto finančních nákladech podílel právě stát. Návrh zněl: jeden plat odstupného zaměstnavatel, ostatní stát. Nemyslím si, že úspora jednoho až dvou procent na sociálním zabezpečení situaci zachrání.

Co na krizi vaši zákazníci?

Zastavuje-li se trh, zastavují se objednávky, potažmo i výroba u nás v závodu.

Před pár dny jste se vrátil z ciziny, co jste tam projednával?

Jednal jsem se zákazníky v Německu a ve Francii. Jejich vyjádření očekávám zhruba do čtrnácti dnů, do té doby je o tom zbytečné hovořit.