Podzim z vůní dřeva 

Přichází období, kdy je třeba provést podzimní prořez stromů a chystat palivové dřevo. Tím nejrozšířenějším a nejpoužívanějším nástrojem na zpracování dřeva je řetězová pila. Můžete vybírat z elektrických, benzinových nebo stále populárnějších AKU modelů.

Benzinová pila Oleo-Mac GS 451 představuje ideální volbu ke každému domu se zahradou. Je vhodná na odvětvování, prořezávání i na kácení středních stromů. Pohání ji motor o výkonu 2,1 kW a řezání obstará americká lišta Oregon dlouhá 41 cm. Snadnějším startům napomáhá poloautomatický sytič. Ke komfortu při práci přispívá spolehlivý antivibrační systém tvořený třemi pružinami i madlo s protiskluzovou úpravou.

Jestliže potřebujete jen čas od času prořezat stromky na zahradě či připravit dřevo do krbu, pohodlně si vystačíte s pilou elektrickou. Ta najde uplatnění i při řezání v uzavřených či hůře odvětrávaných prostorách nebo na stavbě. Elektrická pila je nenáročná na údržbu, stačí vám hlídat množství oleje a kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý.

K TÉMATU

Oblíbené AKU pily

„Ke zpracování většího množství dřeva, případně pokud používáte pilu v lese či pravidelně na zahradě, vyplatí se sáhnout po pile benzinové. Z hlediska výkonu a efektivity řezání nemá konkurenci. Benzinové pily se liší objemem, výkonem motoru a délkou řezné lišty. Pokud však nejste dřevorubec, měla by farmářská pila bohatě stačit všem vašim potřebám,“ vysvětluje Martin Suchý, produktový manažer Mountfieldu.

Stále oblíbenější jsou AKU pily. Spojují v sobě pohybovou nezávislost benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií. S AKU nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o napájecí kabel, případně ho nepřeřízli. Nemusíte řešit palivo a hlídat, jestli je nádrž plná. AKU pily se snadno ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Navíc absence elektrického kabelu a benzinových výparů je mimořádně příjemná.

Pomocníci při podzimním úklidu zahrady. Prořezávač Greenworks.Zdroj: archivPokud potřebujete prořezat stromy, ale chcete se vyhnout balancování na žebříku s pilou v ruce, možná byste měli uvažovat o prořezávači větví. Ten vám umožní odříznout větve v místech, kam byste se těžko dostávali, a přitom stát oběma nohama pevně na zemi. Díky teleskopické tyči může prořezávač dosáhnout délky bezmála tři metry. Vybírat můžete z prořezávačů elektrických nebo AKU.

Například AKU prořezávač Greenworks G40 PS20 40 V pohodlně dosáhne do koruny stromu, třídílnou spojovací tyč s měkčeným úchopem lze totiž nastavit dle potřeby. Motor vyvažuje baterie na konci spojovací tyče, takže se s prořezávačem dobře pracuje. Komfort při práci zabezpečuje také pohodlná opěrka předloktí, beznářaďové napínání a automatické mazání řetězu.

Kam se zahradním odpadem

Odřezané větve je škoda jen tak vyhodit, štěpkovač rozřeže větve na štěpky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech nebo pohnojit zahradu. Drtiče zase větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem.

Ten můžete přeměnit na to nejlepší přírodní hnojivo. Kompostéry dokonale zpracují všechny zbytky – či už drť z větví, listí, nebo trávní plsť vyčesanou vertikutátorem. Ten správný kompostér by měl být vyrobený z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na slunci. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko, umožňující doplnění dalšího odpadu. Hodí se též otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu, a tak podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.

Konečné zametení nepořádku za vás pak obstarají šikovné zahradní fukary. Než si stroj pořídíte, měli byste si ujasnit, co od něj očekáváte a na co ho chcete používat. Pokud vám stačí vyčistit cestičky nebo terasu od listí nebo písku, případně profouknout okapy, vystačíte si s fukarem. Jestliže chcete listí a další drobný zahradní odpad nejen odfouknout, ale odstranit a nejlépe rovnou zpracovat, budete potřebovat stroj, který kombinuje vlastnosti fukaru a vysavače.

Léčba trávníku vertikutátorem

Trávník má za sebou náročnou sezónu a před zimním odpočinkem nutně potřebuje provzdušnit. Právě v září a říjnu nastává optimální doba na podzimní vertikutaci, která je stejně důležitá jako ta jarní. Provádí se po posledním sekání. Vertikutátor při ní vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Poté je dobré trávník ještě pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, aby měl v zimě dostatek živin. Vybírat můžete z vertikutátorů elektrických, benzinových i AKU podle typu pozemku.

Zítra přineseme další díl, tentokrát na téma přípravy dřeva na zimu…