Jak už Deník informoval včera, možnost projet se autobusem, za jehož volantem sedí ukrajinský řidič Yurii Blynstov, mají od srpna pasažéři Dopravního podniku Ostrava (DPO).

„Nedorozumění s cestujícími se nebojím, učím se češtinu a v mobilu mám připravenou aplikaci pro překládání. Pokud to půjde, v Česku bych rád už zůstal i se svou rodinou. Chci tady začít nový život,” uvedl Ukrajinec se čtyřicetiletou řidičskou praxí, který před válkou žil ve městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny v blízkosti Oděsy.

Ještě v srpnu nastoupí do provozu další dva řidiči z Ukrajiny. V DPO se již domluvili i se šesti jinými Ukrajinci (čtyři ženy a dva muži), kteří po absolvování kurzu budou vládnout tramvajím - VÍCE ZDE.

Jak uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura, Ukrajinci nacházejí zaměstnání i v dalších organizacích města. „Jako jsou například městská nemocnice nebo ZOO," napsal na Twitteru. 

Hutníci

V hutním gigantu Liberty Ostrava váleční uprchlíci rozšířili řady svých krajanů, kteří v podniku dlouhodobě pracují. „Přijímání uprchlíků před válkou není jen vstřícným gestem, ale zároveň pomocí pro huť, která potřebuje posílit svůj tým o nové pracovníky zejména ve výrobě.  Vzhledem k výrobnímu zaměření společnosti uplatníme spíše muže, ale určitá část pracovních míst je vhodná i pro ženy,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková s tím, že například v dubnu společnost zaměstnala tři ženy z Ukrajiny, které do České republiky uprchly před válkou.

Video: Kurzy češtiny pro Ukrajince

Kurzy češtiny pro Ukrajince | Video: Deník/Zuzana Hronová

Pracují jako obsluha obráběcích strojů na rourovně. Další čtyři uprchlíky z Ukrajiny přijala gastronomická a cateringová firma, která v huti zajišťuje provoz kantýn. Pracují na různých pozicích v kuchyních a kantýnách. „V současnosti zaměstnáváme přibližně třicet lidí z Ukrajiny,“ uzavřela mluvčí.

Lékaři

Ukrajinci pomáhají i ve zdravotnictví. Například v srpnu nastoupily do Fakultní nemocnice Ostrava dvě zubařky. 

„Od 1. srpna jsme přijali dvě zubní lékařky z Ukrajiny, kterým již Ministerstvo zdravotnictví ČR uznalo odbornou praxi. Zatím byly přijaty na tříměsíční stáž s tím, že se budou zdokonalovat v jazyce, a pod přímým odborným vedením našich specialistů na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie i v odbornosti," uvedla náměstkyně ředitele pro personální řízení Fakultní nemocnice Ostrava Radka Naňáková. 

Jak dodala, jedna ukrajinská zdravotní sestra bude působit také na Oddělení pracovního a preventivního lékařství.

Posily

Ve společnosti Vítkovice Cylinders již několik týdnů pracují dva ukrajinští uprchlíci – matka se synem. Působí na výstupní kontrole ocelových lahví. Firma jim poskytla i ubytování.

Ukrajinské posily si chválí i v RD Rýmařov na Bruntálsku – firmě vyrábějící montované domy na klíč. S Ukrajinci mají dobré mnohaleté zkušenosti. Ti, kteří ve společnosti působí delší dobu, nyní se začleněním pomáhají krajanům, kteří utekli před válkou. Nedávno psal Deník o třech ženách z Charkova, které do RD Rýmařov nastoupily letos na jaře.

„Jsou pracovité a hned zapadly do kolektivu,“ uvedla personalistka firmy Lucie Matulová s tím, že Ukrajinky zastávají pracovní pozice, které se dlouhodobě nedařilo obsadit.

Níže ve fotogalerii se můžete i vy podívat, jak vypadaly luxusní bonboniéry a výrobky charkovské čokoládovny Tutti Frutti (Тутти Фрутти). Poslední snímky této sladké krásy pravidelně zveřejňované na Facebooku, pochází z 23. února 2022:

Fotogalerie: Sladká krása vyhlášené charkovské čokoládovny Tutti Frutti

K tématu
Více než 101 tisíc ukrajinských občanů, kteří do České republiky utekli před ruskou invazí, si již u nás našlo práci. Vyplývá to z informací, které ve středu na svém twitterovém účtu zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje vycházejí z informací od zaměstnavatelů, které má k dispozici Úřad práce ČR. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa. Nezaměstnanost v ČR činí 3,3 procenta. Práci prostřednictvím úřadů práce hledalo přes 240 tisíc lidí.