Lokomotiva 705.914-0 byla od roku 2016 mimo provoz. V letošním roce byla přistavena do hlavní opravy ve společnosti CZ LOKO. Vlastní modernizace pod vedením CZ LOKO se pak provádí v provozu společnosti WYNX Pool v Kutné Hoře. Opravený stroj získá nový motor splňující nejnovější emisní normy, jeho skříň pak bude opravená a dostane historický nátěr.

„Provoz na úzkorozchodné dráze Třemešná ve Slezsku – Osoblaha objednává Moravskoslezský kraj. V regionu je to důležitá součást dopravní obslužnosti, ale také významná turistická atrakce, která nemá ve východní části České republiky obdobu a láká do regionu turisty nejen z Ostravska. Díky druhé provozní lokomotivě zvýšíme spolehlivost provozu a výlet na Osoblažku bude atraktivnější. Opravená lokomotiva totiž dostane historický nátěr, který ale bude odlišný od dnes provozovaného stroje stejné řady,“ říká Kateřina Divišová, obchodní zástupkyně Českých drah pro Moravskoslezský kraj.

Osoblaha leží v Osoblažském výběžku, takže je obklopená Polskem. Je konečnou stanicí úzkokolejky Osoblažky.
Deník na návštěvě: V Osoblaze mají na náměstí dělo

V minulosti musely České dráhy při závadě první lokomotivy odřeknout pravidelné vlaky.

Nový motor, úprava rámu

Při hlavní obnově dojde ke kompletní opravě všech součástí lokomotivy včetně úprav hlavního rámu a výměny zkorodovaných částí skříně. „Dosazen bude úplně nový spalovací motor typu TEDOM TD 242 RV TA 25 242, který splňuje současné emisní limity Stage IIIA, a trakční alternátor Siemens. Obměnou projde elektrická výzbroj lokomotivy, zcela nové bude chlazení hnacího agregátu, moderní řídicí systém a pulty řízení na stanovištích strojvedoucích. Podvozky s trakčními motory zůstávají beze změny, ale také ony prošly kompletní opravou v našem středisku údržby v Olomouci,“ říká Zdeněk Štěpánek, ředitel odboru kolejových vozidel Českých drah.

Novy motor.Nový motor.Zdroj: České dráhy

Modernizace lokomotivy má být hotová do konce roku. Zvláštností bude i historický retronátěr, který však bude jiný než na druhé místní lokomotivě 705.913-2.

Omlazovací kúra čeká i současnou provozní lokomotivu z Osoblažky 705.913-2. Ta podstoupí v příštím roce plánovanou periodickou obnovu, stejně jako jeden z osobních vozů, který má v příštím roce také zavítat do dílen.

Z historie lokomotiv

Motorové lokomotivy řady 705 byly vyráběny v letech 1954, 1955 a 1958 v pražské lokomotivce ČKD. Na úzkorozchodných tratích ČSD nahradily parní lokomotivy a byly také exportovány do Sovětského svazu. Celkem tak bylo vyrobeno 66 lokomotiv, z toho 21 pro Československo.

Lokomotivy pro rozchod 760 mm mají maximální rychlost 50 km/h, výkon 258 kW, délku 12,7 metru a hmotnost přes 30 tun. Pro Osoblažku mají České dráhy vyhrazené dvě lokomotivy, další (705.916-5) je pak ve sbírce železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka.

Fanoušci vláčků postavili na nádraží v Třemešné Sičovu drobnou železnici hned vedle úzkokolejky Osoblažky.
VIDEO: Třemešná ve Slezsku se zařadila mezi evropské rarity

Osoblažská úzkokolejka je dnes jediná veřejná úzkorozchodná dráha na Moravě a ve Slezsku a jedna ze tří posledních provozovaných v České republice. Byla vybudována s rozchodem 760 mm v roce 1898. Celá dráha z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy měří 20 kilometrů, je na ní nejvyšší rychlost 40 km/h a největší stoupání činí 27 promile. Přibližně 2 kilometry od Třemešné se nachází také nejmenší oblouk na české železniční síti o poloměru pouhých 75 metrů. Vlaky ho mohou projíždět rychlostí jen 20 km/h.