Jedním z finalistů je i Janovská tisíciletá lípa z Janova v okrese Bruntál. K památnému stromu se vztahuje příběh, který roku 1945 zaznamenala místní rodačka.

V roce 1866, kdy městečko Janov obsadili Prusové, se mladá matka se svou roční dcerou schovala ve strachu před vojáky v dutině staré lípy. Pruští vojáci se ale nakonec ukázali jako spořádaní, odložili zbraně a místním dokonce pomohli i při sklizni.

Prvenství v této soutěži znamená pro vítězný strom odborné ošetření zdarma a postup do celoevropského kola soutěže. V národní soutěži mohou lidé své favority podpořit online na www.stromroku.cz a pomocí DMSky a přispět tak navíc na výsadbu nových stromů a péči o ně.

„O vítězi rozhoduje hlavně schopnost ambasadorů stromů přesvědčit své okolí. Jak ukázal příklad loňské vítězky Chudobínské borovice ze Žďárska, kdy její fanoušci byli schopni nadchnout celou Vysočinu, a nakonec i celou republiku a potažmo i Evropu. V rámci letošního ročníku budou moci lidé podpořit stromy přes online darem nebo pomocí DMSky. Díky tomu se staré a památné stromy v anketě stanou symbolicky kmotry a kmotrami stromů nových,“ uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Vybrané peníze Nadace Partnerství napřesrok rozdělí na výsadbové granty pod hlavičkou iniciativy Sázíme budoucnost. Dvanáct týdnů, kdy letní a podzimní hlasování poběží, doprovodí putovní výstava finalistů s fotkami Marka Olbrzymka.

O půlnoci 11. října se možnost podpořit letošní finalisty uzavře. Výsledky mohou lidé oslavit 20. října v brněnské hvězdárně na Den stromů, který pomyslně odstartuje také hlavní sázecí sezónu.