VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O brigádníky mají firmy zájem, ale až od osmnácti let

Bruntál - Bruntálský výrobní závod Osram má zájem o brigádníky, žadatelů je mnohem víc než pracovních pozic.

26.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Nely Kyselové

Závod má v letních měsících zájem o brigádníky ve věku vyšším osmnácti let. „Nicméně poptávka několikanásobně překračuje naši nabídku, takže velkou část žadatelů odmítáme. Přednost samozřejmě dáváme těm, kteří už u nás na brigádě pracovali, dále pak studentům vysokých škol, kteří u nás píší bakalářské či diplomové práce,“ řekl Deníku specialista pro nábor zaměstnanců závodu Tomáš Františ.

Brigádníci většinou pracují v kancelářích jako pomocní administrativní pracovníci. Buď jako náhrady za dovolené, nebo vykonávají jednoduché práce, na které není v průběhu roku čas, dále pak jako asistenti vedoucích pracovníků a tak dále.

„Do provozu brigádníky příliš nevyužíváme, protože je u nás dosti dlouhá doba zaučení na jednotlivé výrobní operace, konkrétně tři až šest měsíců,“ pokračoval Tomáš Františ a dodal: „Studenti se na nás začínají obracet se žádostí o vykonání brigády už od začátku roku. Čím jsou prázdniny blíže, tím více roste zájem.“

Také pracovníci podniku říkají, že se jim brigádníky zaměstnávat v mnoha ohledech vyplácí. Osram umožňuje vytipovaným jedincům z řad studentstva krátkodobé pracovní stáže, při nichž mohou prakticky aplikovat nabyté vědomosti přímo v závodě. Od takových pracovníků očekávají výborné studijní výsledky ve studovaném oboru. Studentům nesmí chybět chuť k využití nabytých zkušeností.

„Od absolventů očekáváme ukončené vysokoškolské vzdělání nejlépe technického směru – tváření kovů, elektronika, aplikovaná fyzika, procesní inženýrství a jiné – nebo ekonomického směru. Výhodou je znalost některého světového jazyka a práce na počítačích. Požadujeme i schopnost týmové práce, iniciativu, vysoké pracovní nasazení a vytrvalost,“ vypočítal Tomáš Františ. Samozřejmostí je i zájem pracovníka o další sebevzdělávání.

Rovněž závod Linaset má nasmlouváno zhruba 15 až 20 brigádníků, převážně studentů. Ty v případě delších nemocností nebo jiných nepřítomností stabilních zaměstnanců využívá jako zástupy, zejména v pátečních, sobotních a nedělních směnách v profesi lisař. Tito brigádníci prošli standardním zaškolením, jak po stránce bezpečnosti práce, tak po stránce technologické.

Co se týká nákladů na mzdy, brigádníci dělají ve srovnatelných tarifních třídách, jako standardní zaměstnanci, nejsou ale odměňováni prémiemi. Zaměstnávání brigádníků na krátkodobý úvazek je nevýhodné, jelikož se pracovník musí vybavit pomůckami, proškolit se z celé řady bezpečnostních předpisů a rovněž nad ním musí být delší dobu dohled z důvodu dodržování technologické kázně a pochopení zejména kvalitativní problematiky. To zvláště o prázdninách při větším počtu brigádníků může být celkem velký problém.

Vysokoškoláci mají na trhu práce mnohem více šancí

Ředitel bruntálského úřadu práce Milan Horna shrnul situaci na poli brigád a uplatnění studentů či absolventů zejména v letních měsících. Deníku poskytl rozhovor, v němž charakterizuje hlavní body problematiky.

Evidujete jako úřad či přímo nabízíte nějaké studentské brigády přes léto?

V případě, že zaměstnavatelé, popř. zprostředkovatelské firmy nám poskytnou nabídky typu „studentských brigád“, zveřejňujeme je většinou formou letáků na nástěnkách a vývěskách, dále jsou k dispozici v Informačně poradenských kancelářích a na všech zprostředkovatelnách práce. V centrální databázi volných pracovních míst tyto nabídky neevidujeme, jelikož se většinou jedná pouze o krátkodobé pracovní příležitosti.

Je s umisťováním brigádníků problém, nebo je naopak někteří zaměstnavatelé vítají? Platili by tak například nižší daně, či by si mohli uplatnit třeba různé odpočty z daní?

Dle našeho názoru většina zaměstnavatelů nehledá studentskou výpomoc z důvodu úlev na daních, spíše hledají mladé lidi ochotné pracovat většinou na méně kvalifikovaných pozicích sezonního charakteru, obvykle za podstatně nižší výdělky, než kterých dosahují kmenoví zaměstnanci firmy.

Obracejí se na úřad práce případně studenti se žádostí o nějakou brigádu?

Studenti, popřípadě jejich rodiče, se občas obracejí se žádostí o zprostředkování studentské brigády na náš úřad práce. Jejich počet je ale minimální. Většinou si studenti letní brigády zajišťují sami přímo u zaměstnavatelů, a to v předstihu až půl roku. Dalším zdrojem nabídek pro studenty jsou zprostředkovatelské agentury, které studenty oslovují obvykle přímo ve školách.

Čekáte letos příliv nových absolventů středních či vysokých škola na úřad práce?

Ano, čekáme, jako každoročně. Především absolventy středních škol a učilišť. Dle naší prognózy bude počet těchto absolventů letos v okrese Bruntál zhruba tři sta padesát, kteří se přijdou zaevidovat na úřad práce. Naproti tomu absolventi vysokých škol se na úřad práce evidují minimálně, jejich uplatnitelnost na trhu práce je poměrně vysoká.

Autor: Karel Janeček

26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 24 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník bagru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, řidičský průkaz B a C, karta řidiče výhodou, strojnický průkaz, nutná praxe, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, zemní práce na pásovém bagru popř. traktobagru, , , Po zkušební době možnost zajištění ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., Hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz, Z : 6.2.2018 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Andělská Hora 215, Komu se hlásit: , Ing. Radek Peňáz, ředitel školy, tel.: +420 554 737 031, 603 717 216, e-mail: zsandel@gmail.com, , Vlastnosti volného místa, Směnnost: jednosměnný provoz, Pracovněprávní vztah: Plný úvazek, Minimální stupeň vzdělání: vysokoškolský, Doba zaměstnání: , od 1. 9. 2018 na dobu určitou s možností prodloužení smlouvy., Mzdové rozpětí: od 26 020,- Kč/měsíc , Vhodné pro: Absolventy vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd pro 1. stupeň ZŠ , Poznámka k volnému místu: , , Požadujeme odpovídající pedagogické vzdělání, žádosti s přiloženým životopisem zasílejte na e - mail : zsandel@gmail.com do 30. 6. 2018, , Z : 11.5.2018 A : 8.6.2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola andělská hora, 793 31 Světlá Hora. Informace: Radek Peňáz, +420 554 737 031,603 717 216.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, vyučen v oboru, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, práce na pozemních stavbách. , Po zkušební době možnost ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., , hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz , Z : 23.5.2016 A : 21.2.2017 A : 23.5.2017, A : 6.2.2017 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Zahájení nové sezony na zámku v Linhartovech.
31

Podívejte se, co nabízí zámek Linhartovy v nové sezoně

Masturboval před lidmi u jezera

Poklidné úterní odpoledne u pláže Stříbrného jezera v Opavě se během chvilky změnilo v dějiště nechutností, které si mohl odpustit devětatřicetiletý muž z Bruntálska.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

FOTOGALERIE/ Na rudoltickém zámku si podávali dveře šlechtici v čele s pruským králem. Zatímco zdejší smetánka obdivovala filozofy, umělce a vědce, většina místních se zajímala jen o to, jaká bude úroda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT