Závod má v letních měsících zájem o brigádníky ve věku vyšším osmnácti let. „Nicméně poptávka několikanásobně překračuje naši nabídku, takže velkou část žadatelů odmítáme. Přednost samozřejmě dáváme těm, kteří už u nás na brigádě pracovali, dále pak studentům vysokých škol, kteří u nás píší bakalářské či diplomové práce,“ řekl Deníku specialista pro nábor zaměstnanců závodu Tomáš Františ.

Brigádníci většinou pracují v kancelářích jako pomocní administrativní pracovníci. Buď jako náhrady za dovolené, nebo vykonávají jednoduché práce, na které není v průběhu roku čas, dále pak jako asistenti vedoucích pracovníků a tak dále.

„Do provozu brigádníky příliš nevyužíváme, protože je u nás dosti dlouhá doba zaučení na jednotlivé výrobní operace, konkrétně tři až šest měsíců,“ pokračoval Tomáš Františ a dodal: „Studenti se na nás začínají obracet se žádostí o vykonání brigády už od začátku roku. Čím jsou prázdniny blíže, tím více roste zájem.“

Také pracovníci podniku říkají, že se jim brigádníky zaměstnávat v mnoha ohledech vyplácí. Osram umožňuje vytipovaným jedincům z řad studentstva krátkodobé pracovní stáže, při nichž mohou prakticky aplikovat nabyté vědomosti přímo v závodě. Od takových pracovníků očekávají výborné studijní výsledky ve studovaném oboru. Studentům nesmí chybět chuť k využití nabytých zkušeností.

„Od absolventů očekáváme ukončené vysokoškolské vzdělání nejlépe technického směru – tváření kovů, elektronika, aplikovaná fyzika, procesní inženýrství a jiné – nebo ekonomického směru. Výhodou je znalost některého světového jazyka a práce na počítačích. Požadujeme i schopnost týmové práce, iniciativu, vysoké pracovní nasazení a vytrvalost,“ vypočítal Tomáš Františ. Samozřejmostí je i zájem pracovníka o další sebevzdělávání.

Rovněž závod Linaset má nasmlouváno zhruba 15 až 20 brigádníků, převážně studentů. Ty v případě delších nemocností nebo jiných nepřítomností stabilních zaměstnanců využívá jako zástupy, zejména v pátečních, sobotních a nedělních směnách v profesi lisař. Tito brigádníci prošli standardním zaškolením, jak po stránce bezpečnosti práce, tak po stránce technologické.

Co se týká nákladů na mzdy, brigádníci dělají ve srovnatelných tarifních třídách, jako standardní zaměstnanci, nejsou ale odměňováni prémiemi. Zaměstnávání brigádníků na krátkodobý úvazek je nevýhodné, jelikož se pracovník musí vybavit pomůckami, proškolit se z celé řady bezpečnostních předpisů a rovněž nad ním musí být delší dobu dohled z důvodu dodržování technologické kázně a pochopení zejména kvalitativní problematiky. To zvláště o prázdninách při větším počtu brigádníků může být celkem velký problém.

Vysokoškoláci mají na trhu práce mnohem více šancí

Ředitel bruntálského úřadu práce Milan Horna shrnul situaci na poli brigád a uplatnění studentů či absolventů zejména v letních měsících. Deníku poskytl rozhovor, v němž charakterizuje hlavní body problematiky.

Evidujete jako úřad či přímo nabízíte nějaké studentské brigády přes léto?

V případě, že zaměstnavatelé, popř. zprostředkovatelské firmy nám poskytnou nabídky typu „studentských brigád“, zveřejňujeme je většinou formou letáků na nástěnkách a vývěskách, dále jsou k dispozici v Informačně poradenských kancelářích a na všech zprostředkovatelnách práce. V centrální databázi volných pracovních míst tyto nabídky neevidujeme, jelikož se většinou jedná pouze o krátkodobé pracovní příležitosti.

Je s umisťováním brigádníků problém, nebo je naopak někteří zaměstnavatelé vítají? Platili by tak například nižší daně, či by si mohli uplatnit třeba různé odpočty z daní?

Dle našeho názoru většina zaměstnavatelů nehledá studentskou výpomoc z důvodu úlev na daních, spíše hledají mladé lidi ochotné pracovat většinou na méně kvalifikovaných pozicích sezonního charakteru, obvykle za podstatně nižší výdělky, než kterých dosahují kmenoví zaměstnanci firmy.

Obracejí se na úřad práce případně studenti se žádostí o nějakou brigádu?

Studenti, popřípadě jejich rodiče, se občas obracejí se žádostí o zprostředkování studentské brigády na náš úřad práce. Jejich počet je ale minimální. Většinou si studenti letní brigády zajišťují sami přímo u zaměstnavatelů, a to v předstihu až půl roku. Dalším zdrojem nabídek pro studenty jsou zprostředkovatelské agentury, které studenty oslovují obvykle přímo ve školách.

Čekáte letos příliv nových absolventů středních či vysokých škola na úřad práce?

Ano, čekáme, jako každoročně. Především absolventy středních škol a učilišť. Dle naší prognózy bude počet těchto absolventů letos v okrese Bruntál zhruba tři sta padesát, kteří se přijdou zaevidovat na úřad práce. Naproti tomu absolventi vysokých škol se na úřad práce evidují minimálně, jejich uplatnitelnost na trhu práce je poměrně vysoká.