Pokud to parlament schválí a prezident podepíše, v roce 2013 tento institut skončí. A začneme platit daň z příjmu ve výši 19 procent – tentokrát z „normálního“ platu, tedy bez započtení odvodů zaměstnavatele. Vrátíme se tak zpět před rok 2008.

S koncem superhrubé mzdy totiž počítá další díl daňové reformy, kterou včera představil ministr financí Miroslav Kalousek. Podle výpočtů MF by lidé měli ušetřit „několik stovek“. Třeba zaměstnanec se superhrubou mzdou 30 tisíc korun, dvěma dětmi a manželkou bez příjmů odvede státu zhruba o 500 korun méně.

Smráká se ale nad stravenkami a režijkami. Stát chce jejich daňovou úlevu zrušit. „Místo toho by všichni lidé dostali jednu slevu na dani tři tisíce korun,“ potvrdil Deníku

1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Na změnu se pak musí připravit i lidé s hypotékami. Z daňového základu si uleví maximálně jen 150 tisíc korun ročně. Dnes je to dvojnásobek. Kdo navíc uzavře hypotéku příští rok, nebude mít odpočet žádný. Dobrou zprávou je, že pokud přejdete s hypotékou k jiné bance (refinancování), není to považováno za novou smlouvu. Navíc zůstane stávající odpočet na životní pojištění (to často žádají banky při hypotéce). Nemění se ani výhody pro penzijní spoření.

Už příští rok navíc dojde také k další „revoluční“ změně: začne se danit hazard.

Změny po roce 2013