Zatímco na jaře prodávala firma Kalman Trade Orlová metrák černého uhlí za 1350 korun, aktuálně je v jejich ceníku černá kostka o velikosti 40 až 100 milimetrů za 1850 korun za metrák. Ovšem tento druh je momentálně jediné, co mají.

„Černé uhlí prakticky nemáme. Můžeme nabídnout hnědou kostku - 6800 korun za tunu,“ řekl Deníku pracovník zmíněné firmy.

„Krize. Nemáme uhlí. Vůbec nic,“ přiznal ve středu dopoledne pracovník třinecké firmy K. M Land uhlí. „Pokud uhlí máme, stojí tuna 3200 zlotých, tedy něco přes 17 tisíc korun. Ale momentálně, bohužel,“ dodal.

Už na jaře mnozí prodejci uhlí upozorňovali, že lidé začali nakupovat dříve než v minulých letech a berou ho víc.

Nával Poláků polevil

Ještě horší je situace v Polsku, kde cena za tunu černého uhlí šplhá ke čtyřem tisícům zlotých, tedy ke 22 tisícům korun. Polská i česká média v minulých týdnech informovala o nájezdech Poláků na české příhraničí, kde vykoupili zásoby uhlí do poslední kostky.

  Fronty před uhelným skladem v Jeseníkách, září 2022:

Fotogalerie: Do uhelných skladů ve Zlatých Horách míří ve velkém Poláci. 30. září 2022

Zájem polských zákazníků o uhlí zaregistrovali i prodejci na Karvinsku, ale každopádně díky všeobecnému nedostatku uhlí jejich zájem opadl.

„Byli tu nějací Poláci a ptali se na cenu, Když zjistili, že je to zhruba stejné jako u nich, odjeli,“ řekl Deníku provozní havířovské pobočky společnosti Uhlí Morava Tomáš Liška.

Čeští prodejci také přiznávají, že Poláky odmítají a snaží se zásobovat uhlím hlavně stálé zákazníky, čehož si všímají i polská média, která vyrážejí na reportáže za hranice do českých uhelných skladů.

„Denně máme spoustu telefonátů z Česka i Polska. Každopádně ten nával zákazníků z Polska polevil. Ještě před pár týdny sem jezdili s vozíky i nákladními auty. Jenže my jsme rádi, když uspokojíme poptávku našich stálých místních zákazníků,“ prozradila pracovnice orlovská firmy STARGAT LASST, která provozuje Uhelné sklady v Orlové-Kopaninách.

V nabídce mají momentálně uhlí z Austrálie, ale i uhlí polské za 2100 korun za metrák. „Máme i hnědé uhlí z Bíliny, ovšem ceny s každým dalším kamionem, který přijede, rostou,“ postěžovala si.

Polská média: Levné uhlí = nekvalitní palivo

Polská média, například server Wydarzenia Interia.pl, také upozorňují na to, že pokud je české uhlí výrazně levnější, je to uhlí nekvalitní s malou výhřevností.

Podle Krzysztofa Dębiece, analytika Střediska východních studií a Česka, jsou to právě brikety, zmiňované uhelné kostky a hnědé uhlí. „Jeho spalování v lokálních topeništích je v Polsku přímo zakázáno,“ říká Piotr Siergiej z polského smogového alarmu.