V létě se rozhodlo, že se na Karvinsku bude těžit uhlí až do roku 2025 a tak personalisté OKD opět zasedli v Poradenském centru v centru Karviné, aby tentokrát nepomáhali s hledáním nové práce těm, které firma propustí, ale naopak, aby přesvědčili nové zájemce, že práce v OKD je právě pro ně.

„Horníci raziči i rubači, báňští úpraváři, provozní elektrikáři, revírníci příprav. To jsou konkrétní profese, které pro zajištění další těžby společnost OKD aktuálně doplňuje. Zájemce oslovujeme jak v našem Poradenském centru v Karviné, tak prostřednictvím webu www.pracevokd.cz,“ prozradila mluvčí OKD Naďa Chattová s tím, že se nejedná o náborovou akci, ale lidé prý často volají sami.

Podle mluvčí firmy se od začátku srpna se obrátilo na personalisty OKD více než 400 lidí se zájmem o práci. Převážně se jednalo o zájemce o práci v dole. Ideálním kandidátem je podle Chattové člověk, který už má s prací v podzemí zkušenosti. I proto jsou personalisté OKD rádi, že se jim hlásí i horníci z Polska, kteří mají s prací v dole bohaté zkušenosti.

Zkušenost

„Zkušenost s prací pod zemí je pro nás u uchazečů velmi podstatná. Na kvalifikovaných a pracovitých lidech jakékoliv prodloužení těžby nesmírně závisí. Zaškolit zaměstnance bez důlních zkušeností by totiž trvalo zhruba rok,“ říká mluvčí OKD a dodává, že od letošního srpna 2022 přijali téměř 80 pracovníků.

Společnost OKD, která těží uhlí na posledních dvou činných dolech v Česku (ČSM sever a ČSM jih, pozn. aut.), má momentálně přibližně 3300 zaměstnanců, a to včetně dodavatelských pracovníků.

„Pro případné prodloužení vystačíme s přibližně stejným počtem lidí. Nicméně musíme řešit přirozené odchody a nahrazovat je kvalifikovanými pracovníky. Jedná se o desítky pracovníků. Zatím to vypadá, že v tomto problém mít nebudeme,“ dodala mluvčí OKD.