Od roku 2024 by měla část autobusů na Havířovsku jezdit na vodík. Moravskoslezský kraj dnes oznámil vypsání tendru na dopravce, který bude v této oblasti deset let provozovat autobusy na vodík.

Hodnota veřejné zakázky je 1,039 miliardy korun. Bude však ponížena o dopravcem vybrané jízdné a o dotaci poskytnutou z evropských peněz na nákup vodíkových autobusů. Nabídky mohou zájemci podávat do 15. října.

Prezentace vozidla Toyota Mirai, prvního auta na vodíkový pohon v ČR, které bude poprvé k vidění na Moravě, 19. srpna 2021 v Ostravě.
První auto na vodíkový pohon prodávané v Česku je v Ostravě, podívejte se

„Tendr na zajištění veřejné dopravy vozidly s vodíkovým pohonem ještě v Česku nikdo nevyhlašoval. Proto jsme na začátku roku uspořádali předběžnou tržní konzultaci s cílem připravit srozumitelné a po odborné stránce kvalitní a realizovatelné zadávací podmínky, které umožní podání porovnatelných nabídek. Dnes jsme vypsali veřejnou soutěž, dopravci se mohou hlásit do výběrového řízení,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka. Na profilu zadavatele dosud zveřejněna není.

Kraj o vodíkových autobusech mluví několik let. Slibuje si od nich menší zátěž životního prostředí a také vznik nového průmyslového odvětví. Projekt autobusů na vodík připravuje i Dopravní podnik Ostrava.

Plnička bude situována nedaleko už existující plničky CNG (na snímku) v průmyslové části Dolních Vítkovic, u vjezdu do výrobních areálů.
V Ostravě bude fungovat vodíková plnička pro automobily. Pojede od roku 2022

„Vodíková mobilita je budoucnost. Nejen proto, že vodíkový pohon je čistý – z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva může být naprosto čistá. Zároveň vytvoříme nové, progresivní a inovativní průmyslové odvětví, kde najde práci spousta lidí a které pomůže kraji v budoucnu fungovat bez energetického spalování uhlí. Chceme, aby v našem kraji jezdily jako první na vodík nejen autobusy, ale i vlaky. A v ideálním případě, aby se i v Ostravě vyráběly,“ řekl první náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka - VÍCE ZDE.