Získané finance mohou provozovatelé obchůdků využít na mzdy zaměstnanců, nájmy, energie, telekomunikační služby, náklady spojené s obsluhou bezhotovostních plateb a nově i na náklady spojené s bezobslužným provozem prodejny (hybridní prodejna 24/7).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Pustevny v Beskydech a sochy z písku. Stále stojí a jsou zdarma
Dotace je určena pro maloobchody v obcích do tisíce obyvatel. Podporu mohou získat i třítisícové obce s tisícovou místní částí. Důležité je, že tam funguje jen jedna prodejna s převahou potravinového sortimentu. Žádost si mohou podat obce nebo podnikatelské subjekty. Zájemci mohou o dotaci krajský úřad žádat od 23. září do 10. října.
„Malé obchůdky na vesnicích jsou pro místní důležité z mnoha důvodů. Starší obyvatelé jsou zvyklí do nich chodit denně, nenakupují na několik dní dopředu, jako lidé z velkoměst. Docházejí na drobné nákupy, ale i ze společenských důvodů, aby se setkali s ostatními občany obce. Venkovské prodejny tak mají i velmi důležitou komunitní úlohu. Stále častěji ale řeší existenční potíže, proto se Moravskoslezský kraj opět zapojil do programu Obchůdek 2021+. I díky němu se nám daří v regionu držet při životě řadu prodejen, které by jinak mohly zaniknout,“ vysvětlil hejtman kraje Josef Bělica s tím, že každá prodejna může požádat o 10 až 130 tisíc korun.
"Naší snahou ale je podpořit všechny, kteří splní podmínky. V minulých letech jsme proto k prostředkům od ministerstva přidali také peníze z krajského rozpočtu. Věřím, že v případě potřeby to tak bude i tentokrát,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková.
V Moravskoslezském kraji bylo zatím od prvního ročníku v roce 2021 podpořeno 89 žádostí ve výši 15,4 miliony korun.